Три проекта бяха отличени от журито на „Проект на годината 2011” на Фондация „Лале“

04.04.2012
Три проекта бяха отличени от журито на „Проект на годината 2011” на Фондация „Лале“

 

Три проекта бяха отличени от журито на традиционните награди „Проект на годината 2011" за граждански организации, работещи в социалната сфера, организирани за седми пореден път от Фондация „Лале".

Тазгодишното жури бе в състав - Огнян Донев, Председател на УС на Конфедерация на работодателите и индустриалците в България /КРИБ/; Севда Шишманова, Програмен директор на Българска Национална Телевизия; Даниела Петкова, Главен изпълнителен директор на Пенсионно осигурителна компания „Доверие"; Анна захариева, Изпълнителен директор на ФеърПлей Интернешънъл и Н. ПР. Матиас Хьопфнер, Посланик на Федерална република Германия.

По време на церемонията, провела се на 29.03.2012 г. в Камерна зала „България, Даниела Петкова - главен изпълнителен директор на ПОК „Доверие" и Посланик Хьопнерф представиха и връчиха наградите на проект „Родители за контакт", изпълняван от Асоциация на деца с вродени лицеви аномалии и техните родители - АЛА.

 

Целта на проекта е осъществяване на качествена превенция на изоставянето на деца с увреждания. В рамките на проекта са били обучени и подготвени родители на деца с лицеви увреждания, които да оказват на доброволен принцип психологическа и информационна подкрепа на нови родители със сходни проблеми. В резултата на работата на 15-те обучени родителя за контакт общо 83 семейства са потърсили подкрепа от началото на проекта; 2 деца с вродена лицева аномалия, които са били настанени в Дом за медико-социални грижи за деца са върнати в семействата си; 9 бременни жени бяха пренатално диагностицирани, като никоя от тях не е направила аборт, нито е изоставила детето си след раждането. Асоциация АЛА работи в сътрудничество с родители, пациенти и медицински специалисти с цел предотвратяване изоставянето на деца с лицеви аномалии и повишаване качеството на лечение на тези децата. Наградата получи г-жа Жана Ангелова, Председател на Асоциация Ала, като на сцената се качиха и част от членовете на проектния екип и родители за контакт.

 

Другите два проекта победители бяха представени и наградени от:

Анна Захариева, Изпълнителен директор на ФеърПлей Интернешънъл и Огнян Донев, Председател на УС на КРИБ - „Ранна интервенция за предотвратяване изоставянето на деца с увреждания" на Фондация „Карин дом" от Варна.

Целта на проекта е развитие и прилагане на територията на община Варна на модел за ранна интервенция за предотвратяване изоставянето на деца с увреждания - преход от експертен към семейно-ориентиран подход в услугите. Проектът подкрепя семействата, така че те да се чувстват знаещи, способни и уверени в своята родителска роля. В резултат на проекта, над 150 деца и техните семейства са получили индивидуална подкрепа в техния дом. За част от децата е имало риск от изоставяне в институции, но благодарение на програмата това не се е случило. Фондация „Карин дом" е разпространила своя модел за ранна интервенция сред 10 граждански организации от 8 общини в страната, които прилагат в умален мащаб услуги по ранна интервенция в своите населени места. Наградата получи г-жа Веселина Василева, Координатор програма "Ранна интервенция" във Фондация "Карин дом".

Севда Шишманова, Програмен директор на БНТ и Владимир Пенков, член на Управителния съвет на Фондация Лале - „Нека по-добре да защитим и да се погрижим за здравето на нашите деца, живеещи по поречието на река Дунав" на Асоциация на дунавските общини „Дунав".

Целта на проекта е да се подобрят условията и достъпът на децата в 17 общини от Дунавския регион до специализирани медицински грижи, профилактика, навременна диагностика и подходящо лечение. В 4 от целевите общини е нямало специализиран педиатричен кабинет. В 13 от тях са съществували такива, но те отчаяно се нуждаели от ремонт и реконструкция и съвременно медицинско оборудване. В рамките на проекта са ремонтирани и обзаведени педиатричните кабинети с модерна медицинска апаратура и техника за работата на педиатрите, а към кабинетите са обособени чакални за децата и родителите им с играчки, детски пейки, пързалки и други забавления. Като резултат са подобрени условията и достъпа на приблизително 58 хил. деца от Дунавския регион до специализирани медицински грижи. Наградата получи г-н Петър Стойков, Координатор проекти в Асоциация "Дунав".

Наградата „Проект на годината 2011" представлява пластика, специално изработена от проф. Георги Чапкънов, придружена от сертификат и поощрителен грант от Фондация Лале

Наградените проекти бяха избрани измежду 31 проекта от цялата страна, отличени с признанието на хората, които ги номинираха. Впечатляващо е разнообразието на представените проекти, насочени към подобряване качеството на живота и възможностите на определени групи от хора.

Единадесет от представените проекти се изпълняват в малки, а други осем проекта - в големи градове в страната. В София се реализират осем проекта, а четири проекта се изпълняват от местни организации в села. Един от проектите е изпълнен в 17 общини в Северна България, а други два са с национално покритие. Проектите са номинирани от граждански организации и партньори; от членове на екипа; от представители на общини, библиотеки и училища; от доброволци и участници в дейностите.

Представените проекти бяха оценени по резултатите; устойчивост на дейностите във времето; финансова ефективност; участие на целевите групи и местната общност; новаторство и приложимост на идеята в други населени места.

 


ФОТОРЕПОРТАЖ




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки