Акценти от презентацията на Даниела Петкова по време на Next Year Business Plan

12.11.2014
Акценти от презентацията на Даниела Петкова по време на Next Year Business Plan

Планирането на бюджета на една пенсионноосигурителна компания е доста различно от това на обикновено търговско или производствено дружество. Разликите идват от това, че този тип дружества нямат право да развиват друга дейност извън допълнителното пенсионно осигуряване, а единствените им приходи са от различните видове такси и инвестициите на собствените средства. От своя страна, стратегическата цел на бизнеса като такъв е изплащането на пенсионен доход на клиентите, след дълъг период на осигуряване. Ролята на всеки годишен бюджет на ПОК „Доверие" АД е да очертае краткосрочната цел на работата на компанията за съответната година, но по начин, който да е подчинен на стратегическата цел и да е реалистичен. Ето защо бюджетите на компанията никога не са били фокусирани върху печалбата или друг конкретен икономически и технократски показател, а тяхното изпълнение се измерва основно с това, колко лева бъдещ пенсионен доход е осигурен през годината за клиентите на компанията, които са специфична група със своя конкретна полово-възрастова структура, която се анализира ежегодно.  

Бюджетът на ПОК "Доверие" и всяко едно подобно дружество, представлява съвкупност от четири отделни, но свързани помежду си бюджета -  на самото дружество и на трите пенсионни фонда, които управлява. Планирането им зависи от редица основни фактори, сред които - брой на населението в трудоспособна възраст; брой на хората, които се осигуряват; средна възраст на доживяване; среден период за получаване на пенсия; средната заплата за страната или ако трябва да сме по-точни - средния осигурителен доход; събираемостта на вноските; времевия лаг за постъпването им по индивидуалните партиди на осигурените лица и др. Всички тези фактори са извън пряката възможност за въздействие от страна на дружеството, а зависят преди всичко от състоянието и ефективната работа на държавата, бизнеса, пазара на труда, демографските процеси и др.

Средната възраст на доживяване и времето, през което даден човек получава заместващ доход от пенсия, както в Европа, така и в България, се увеличава. Това се отнася както за мъжете, така и за жените и не зависи от категорията труд, в която те работят.

Работещите при първа и втора категория труд имат по-ниска средна продължителност на живот и е справедливо да получават пенсионни доходи толкова време, колкото средно  получават и работещите в масовата трета категория труд, особено като се има предвид, че единствено за ранното пенсиониране на работещите в първа и втора категория труд се заплаща по-висок размер на осигурителна вноска по закон. Тези факти трябва да се отчетат при всички идеи за реформи, свързани с увеличаване на възрастта за пенсиониране.

Феноменът „инвалидна пенсия" в осигурителната система на България заслужава да бъде изследван задълбочено, тъй като, ако през 2000 г. имаме около 208 хил. пенсионери и изплащани инвалидни пенсии в размер от 150 млн. лв. годишно, то през 2013 пенсионерите са около 450 хил. (или малко повече от два пъти), но изплатените средства за инвалидни пенсии са 1 млрд. и 253 млн. лева годишно или близо 10 пъти повече.

Разликата между средната работна заплата и средния осигурителен доход, отчитани от националната статистика, се увеличава все повече, като, ако към 2006 г. те са били идентични по размер, към края на 2013 средната работна заплата е 808 лв., а средният осигурителен доход е 649 лв. В солидарния фонд, както и в частните пенсионни фондове, вноската и постъпилите суми са на база осигурителен доход и това разминаване означава по-малко събрани средства от осигурителни вноски и съответно по-малки пенсии, спрямо реалните доходи, които работещите получават.

Съотношенето между работещи и пенсионери, което в абсолютни числа към 2013 г. НОИ отчита като 2 729 800 осигурени лица и 2 118 565 пенсионери, от една страна е коректно изчисление в рамките на закона, но е некоректно смислово и картината е доста по-тревожна. На практика в статистиката на НОИ под пенсионери естествено се разбират лица, които получават задължително 12 месечни пенсии, а под осигурени - такива работещи, за които през годината може да има и само една постъпила вноска или даже никаква, защото съгласно КСО осигурено лице е и това, което има деклариран доход, без значение обаче дали има постъпила и една единствена вноска върху този деклариран доход. Ако за нуждите на определянето на коректното съотношение между осигурени и пенсионери, отчитаните от НОИ осигурени лица се приравнят като брой към такива, платили по 12 вноски през годината, полученият резултат ще е редуциране на броя на осигурените с не по-малко от 20% и това ще е далеч по-точен показател, илюстриращ състоянието на солидарната система и причините за ежегодните й дефицити, както и пътищата за нейното реформиране и развитие, които не би трябвало да се ограничат, както обикновено се говори, само до увеличаване на размера на осигурителната вноска и увеличаване на пенсионната възраст.

По данни на НСИ към края на 2013 г.  1 517 000 души в трудоспособна възраст (работна сила) не работят. Ако се извадят от тази група учащите от всички категории и хората в недобро здравословно състояние, които е нормално да не работят,  то има около 600 000 души, които не работят, защото не желаят и това, че не желаят, е вече официална статистическа категория. Те не са инвалиди, нито са учащи, нито безработни, които си търсят работа. Те се издържат от доходи от социалните системи или от близки и роднини, често такива зад граница или друго. Това са хора, които не плащат осигурителни вноски, включително в универсалните пенсионни фондове, данъци и т.н., но няма никакво основание да се смята, че когато изпълнят необходимите условия за възраст, те ще се откажат от получаването на пенсия, макар и социална, изплащана от бюджета, а това са милиарди левове държавни разходи. 

Населението на държавата трайно застарява и планирането на всяка икономическа дейност, включително и тази по допълнително пенсионно осигуряване, трябва да изхожда от демографската картина в страната и тенденциите в нейното развитие. Държавните институции в системата на образованието не полагат последователни усилия за това да образоват младите за техните права като бъдещи участници в пазара на труда и осигурителната система, както и за възможностите им за реализация в България, независимо дали завършват своето образование тук или в чужбина. Няма изявено желание за партньорство с бизнеса в това отношение.

 

Презентацията от събитието, проведено на 04.10.2014 г. можете да видите тук 

 




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Капиталовите системи: Ролята им за решаването на пенсионния "
Българската асоциация на дружествата за допълнител,
orange_li
orange_li
"Основи на презастраховането"
Радослав Габровски, 1998