Синдикална Взаимозастрахователна кооперация “СиВЗК”
Технически директор
Около 2 млн. българи ще плащат по-високи осигуровки през тази година, въпреки че осигурителната тежест не се увеличава директно. Това прави над 65 % от работещите. За първи път от много години минималните осигурителни прагове са увеличени в почти всички икономически сектори, тъй като държавата наложи административен ръст там, където работодатели и синдикати не постигнаха споразумение. Повече ще плащат и хората, които се осигуряват върху максималния осигурителен доход, както и земеделци и тютюнопроизводители, за които се вдига минималната осигуровка.
Размерът на социалните и здравните осигуровки и през тази година не се променя, но се променя осигурителният доход. За родените след 1959 г. се запазва общата ставка от 30.3% за социално и здравно осигуряване. От тях 12.9% са за сметка на служителя, а 17.4% - за сметка на работодателя. За общо заболяване и майчинство ставката остава 3.5%, за безработица - 1%, за пенсия - 17.8%, като 5% от тях отиват за допълнителна пенсия в универсален фонд за родените след 1959 г. Здравните осигуровки остават 8%. Осигурителната тежест се разделя в съотношение 60:40 за работодателя и работника. Средно с 4 на сто се увеличават минималните осигурителни прагове във всички 85 икономически дейности. В тях са заети 1.924 млн. българи, но те се осигуряват над тези прагове. За 987 000 работници в 42 икономически дейности синдикатите и работодателите постигнаха споразумения за ръст от 4 на сто. Това увеличение бе разпространено служебно и върху останалите икономически сектори.
Калкулации на НОИ показват, че в бюджета на ДОО ще постъпят 35.4 млн. лв. повече приходи само от ръста на минималния осигурителен праг за всички близо 2 млн. души заети. Отделно 97 хил. високоплатени служители ще бъдат засегнати от ръста на максималния осигурителен доход, който от 1 януари вече е 2600 лв. (с 200 лв. повече спрямо миналата година). Финансовият ефект от това увеличение е 30.8 млн. лв. за ДОО и 12.3 млн. лв. за НЗОК.
Около 33 хил. земеделски и тютюнопроизводители също ще плащат по-високи осигуровки, защото техният минимален осигурителен доход също се вдига с 60 лв. и от тази година вече е 300 лв.
Запазват се минималните прагове за самоосигуряващите се, които са 420 лв., 450 лв., 500 лв. и 550 лв. според размера на облагаемия им доход през 2013 г. Минималната заплата ще се увеличи на два пъти. От началото на годината тя е 360 лв., а от 1 юли ще се увеличи с още 20 лв. на 380 лв. „ЗП”
"Динамика на застрахователния пазар в Бьлгария"
Доц.д-р Диана Иванова, 2000 "Застраховане"
Проф,Христо Драганов, Боян Илиев, д-р.Ирена Мишева, |