„ЗД Евроинс” АД организира обучение за журналисти по „Платежоспособност II”

20.06.2016
 

„ЗД Евроинс” АД организира обучение за журналисти по „Платежоспособност II”

С годините застрахователният бизнес в Европа става все по-сложен. Затова между 2002 г. – 2007 г. в ЕС се взема решение да се разработи нов модел, който отразява реалното състояние на компаниите. Така се разработва Директива „Платежоспособност II”. От 1 януари 2016 г. новата риск базирана европейска регулаторна уредба за застраховането - „Платежоспособност II” - става приложима.


Директивата, която има ключова роля за развитието на застрахователния сектор в България и финансовата отчетност на дружествата на пазара, ще доведе до дълбока промяна в рисковата култура на компаниите. Добре капитализираните застрахователи ще дадат възможност на сектора да издържи на непредвиден шок. „Платежоспособност II” ще увеличи и защитата на потребителите на застрахователни продукти.


На 3 юни в „Еврохолд Бизнес Център” във връзка с предстоящите проверки на балансите на застрахователните дружества в България „ЗД Евроинс” АД организира специализирано обучение за финансови и бизнес журналисти на тема „Прилагане на директивата Платежоспособност II”. Обучението имаше за цел да въведе журналистите в основните принципи, заложени в директивата, и да подпомогне подготовката и информираността им за предстоящите проверки в сектора. Семинарът включваше обстоен преглед на изискванията на „Платежоспособност II” и на предизвикателствата, произтичащи от прилагането на евродирективата за участниците на пазара.


На срещата присъства Йерун Ван Льовен, мениджър с дългогодишен опит в областта на общото застраховане, животозастраховането и пенсионното осигуряване, а подробна лекция изнесе Асен Христов, председател на Надзорния съвет на „Еврохолд България”, мажоритарен собственик на „Евроинс Иншурънс Груп”.


На въпрос на в. „Застраховател прес” има ли значение портфейлът и как ще се отрази рискът върху застрахователните компании с балансиран портфейл и върху специализираните само в един вид полици (напр. в автомобилни) Асен Христов отговори: „Може да се окаже, че на компаниите с балансиран риск им е нужен по-голям препоръчителен капитал от тези, специализирани само в един вид застраховане.


При положение че компанията продава само „Гражданска отговорност” на автомобилистите и „Каско”, рискът е разпръснат из цяла България. Най-високият риск по „Гражданска отговорност” е 250 хил. евро. Известно е, че според задължителната нормативна уредба компаниите с щети, надвишаващи 250 хил. евро, трябва да представят договор за презастраховане, за да могат да продават. При „Каско”, при кражбите, рискът е обичайно от порядъка на 50 хил.-100 хил. евро.


В същото време друга компания продава разнородни продукти, които са доминиращо имуществени, много по-малко „Каско” и „Гражданска отговорност”, отговорности и т.н. и отново има най-висок риск 250 хил. евро. Ако компанията обаче е застраховала десет МОЛ-а в България с риск 10 млн. евро, всеки един за собствена сметка, тя е много по-рискова. Ако обаче същата компания презастрахова 90% от риска, а поеме само 10% - т.е. 90 млн. евро са презастраховани, а компанията поема за собствена сметка само 10 млн. евро, може да се окаже, че е намалила риска. Ако обаче презастрахователният договор е направен така, че презастрахователят участва с 90% във всяка щета, тогава нейното участие от първите 10 млн. евро е само 1 млн. евро.” В крайна сметка всичко зависи от презастрахователните програми, които са изключително важни.


 


Илеана Стоянова





 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки