Заместник-председател на Управителния съвет и Изпълнителен директор
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 23.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Тъмното наследство на "Юпитер"
17 Октомври 2006 г.,zastrahovatel.com
в-к "Капитал" бр.41/2006г.
Застрахователите и Първа инвестиционна банка спорят заради неплатените сметки на компанията
Казусът "Юпитер" "Ситуацията с "Хилдън" граничи с безтегловност", коментира Ралица Агайн, заместник-председател на Комисията за финансов надзор, отговарящ за застрахователния сектор. Комисията отне лиценза на застрахователна компания "Хилдън" (бивша "Юпитер") през октомври 2005 г., като една от причините беше неправомерно отказване или забавяне на плащането на безспорно установени от съда обезщетения за над 200 хил. лв. Веднага след отнемането на лиценза надзорният орган назначи квестор на компанията. Славка Каравелова и Чавдар Държиков, съответно изпълнителен директор и собственик на "Хилдън", отказали да пуснат доброволно квестора да влезе в офисите на компанията. Въпреки съдействието от полицията и прокуратурата комисията не успяла да установи местонахождението на документацията и имуществото на "Хилдън" . В момента тече дело за откриване на производство по несъстоятелност на компанията. |
Първа инвестиционна банка (ПИБ) вече не може да издава банкови гаранции на застрахователите по "Зелена карта".
Дружествата взеха това решение на общо събрание на Националното бюро на българските автомобилни застрахователи (НББАЗ) преди две седмици. От организацията обясниха, че причината е в "некоректното отношение на банката" във връзка със застрахователната компания с отнет лиценз "Хилдън" (бивша "Юпитер" - бел. авт.)".
Зад фразата "некоректно отношение" стоят 250 хил. евро, които
ПИБ отказала да плати
на бюрото по гаранцията, издадена на "Хилдън" (виж каретата). Няколко участници в събранието потвърдиха информацията пред "Капитал", но предпочетоха да не бъдат цитирани.
След отнемането на лиценза на застрахователната компания през есента на 2005 г. тя престана да изплаща обезщетения. Първоначално срещу нея имало няколко иска на обща стойност около 100 хил. евро, които бюрото изплатило, а ПИБ като гарант - възстановила. Впоследствие шофьор, застрахован в "Хилдън", предизвикал тежка катастрофа в Италия. Искът по полицата е на приблизителна стойност 600 хил. евро. Бюрото изплатило цялата сума и очаква да получи 250 хил. евро от ПИБ (останалата част от парите са задължение на презастрахователя на "Хилдън"). От банката обаче отказали да възстановят сумата. По неофициална информация аргументът й бил, че "Хилдън" все още не е обявена в несъстоятелност, а назначеният квестор е подал оставка и няма кой реално да управлява компанията и да отказва или да изплаща обезщетения от нейно име.
През март по молба на бюрото Комисията за финансов надзор публикува тълкуване на Кодекса за застраховането. В него се посочва, че упражняване или неупражняване [на правомощията на квестора] по никакъв начин не възпрепятстват правото на трети лица да се удовлетворят от банкови гаранции, учредени от застрахователя в тяхна полза. Комисията уточни в документа, че когато банковата гаранция е издадена в полза на националното бюро, то трябва да плати възникналите претенции по "Зелена карта" и след това да получи парите от банката гарант.
"Капитал" се свърза с представители на ПИБ, но те заявиха, че Националното бюро не ги е уведомило официално за изключването им от списъка с банки гаранти и затова не могат да коментират на този етап.
На последното общо събрание на НББАЗ преди две седмици дружествата са дискутирали евентуално
Завишаване на критериите за банките
които могат да гарантират плащания по "Зелена карта". Целта е да се избегнат подобни случаи, коментира застраховател, присъствал на общото събрание. Управителният съвет на бюрото предстои да обсъди какви точно да бъдат промените и да ги предложи на компаниите. В момента един от основните критерии е балансовото число на банките. Възможно е някои от тях да не отговорят на новите изисквания и да отпаднат от списъка на бюрото, в който са посочени 19 банки, имащи право да издават гаранцията.
Застрахователите коментираха, че не очакват други компании да изпаднат в неплатежоспособност. Въпреки това различни експерти от сектора неколкократно са изразявали опасение, че някои дружества продават "Гражданска отговорност" на неразумно ниски цени. В момента тарифите на сертификата "Зелена карта" са фиксирани от самите компании, но след присъединяването на България към Европейския съюз сертификатът ще отпадне и "Гражданска отговорност" ще важи и за чужбина.
Банката гарантира Банковата гаранция за 600 хил. евро в полза на Националното бюро по "Зелена карта" е задължително условие за членство в него. Само застрахователи - членове на бюрото, могат да продават "Гражданска отговорност", валидна за чужбина. Гаранцията се издава за срок от 6 години, като всяка година се подновява. Тя представлява обещание от страна на банката да покрие задълженията на застраховател, когато той изпадне в неплатежоспособност. Застрахователят обикновено трябва да запорира в банката определени активи (ценни книжа, паричен депозит), с които да обезпечи гаранцията. Банковата гаранция е в полза на националното бюро, тъй като според чл.6 от вътрешните правила на международната организация на бюрата по "Зелена карта" то е задължено да плати иск по полица, издадена от негов член, ако той се забави с повече от два месеца. |
Полина Георгиева
|
Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Застрахователни продукти
Вестник “Застраховател прес”
Архивни статии
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
"Математически методи и модели в животозастраховането и пенси"
Д-р Никола Чолаков, 2003 "Застраховане"
Проф,Христо Драганов, Боян Илиев, д-р.Ирена Мишева, "Основи на презастраховането"
Радослав Габровски, 1998 |