Смяната на пенсионен фонд се оказа проблемна и за бранша, и за надзора

21 Октомври 2005 г.,zastrahovatel.com
* Значителен брой заявления със съмнения за фалшифициране на подписа са предадени на прокуратурата

Над 45 хиляди заявления за смяна на универсален пенсионен фонд са подадени през второто тримесечие на 2005 г., съобщи Бисер Петков, заместник-председател на Комисията за финансов надзор, ръководещ Управление „Осигурителен надзор”. Броят им е значително по-висок от предходните тримесечия. Най-масовото подаване на заявления за този вид фондове е отчетено през второто тримесечие на 2004 г., когато са подадени 31 хил. заявления. Сключените осигурителни договори са 26 908, което е 58% от всички подадени заявления. Обикновено този процент се движи между 70% и 75%.

Процесът на промяна на участието създава определени проблеми както на пенсионните дружества, така и на надзорния орган, заяви Бисер Петков. Ние обаче не сме имали илюзии за нещо по-различно, тъй като практиката и опитът на другите страни, които от по-рано прилагат такъв тип осигуряване, вече са показали това. Вероятно всяка една нова система трябва да изживее тези проблеми, за да ги преодолее, добави той.

Второто тримесечие на 2005 г. беше и последното, в което се приемаха заявления по досегашия режим. От 1 юли тази година се въведе нотариална заверка на подписа на осигуреното лице върху заявлението. Вероятно това е и причината да се активизират недобросъвестните участници на пазара. Не е тайна, че сравнително голям брой заявления със съмнения за фалшифициране на подписа бяха предадени от пенсионните дружества в различни районни прокуратури, както и във Върховната касационна прокуратура, обясни Петков. Първият сигнал за такова действие е постъпил в Комисията за финансов надзор на 14 юли 2005 г. От него става ясно, че на прокуратурата са предадени всичките три екземпляра от заявленията. Този факт ни кара да мислим, че другата цел освен защита на интересите на осигурените лица, е да се стопира процедурата по прехвърляне, което е в интерес на дружествата, тъй като от тях няма да излязат пари, коментира Петков. С 14 жалби до прокуратурата са предадени 7980 заявления за смяна на универсален и професионален пенсионен фонд. Заявленията са предадени от две пенсионни дружества - ПОК „Доверие” и ПОД „Алианц България”. С писмо до прокуратурата от комисията са поискали да се разпореди връщане на два от екземплярите. След връщането на оригиналите процедурите ще продължат.

За година и половина от влизането в сила на наредбата за прехвърляне са извършени 27 тематични проверки, установени са 104 нарушения и са наложени глоби за 11 800 лв. Наложени са 11 принудителни административни мерки, разгледани са 972 жалби от осигурени, по 427 от тях е сигнализирана прокуратурата относно съмнение за фалшифициране на подписа.

През юли и август жалбите бяха най-многобройни, заяви Бисер Петков. От началото на юли до 22 август 2005 г. в надзора са постъпили 395 жалби. От тях 141 са жалбите от лица, които твърдят, че не са подписвали и не са подавали заявление за промяна на участието, а 227 са жалбите, в които осигурените заявяват отказ от подписване на осигурителен договор, след като вече са подали заявление. В основната си част тези жалби са бланкови, т.е. напечатан текст, в който лицата само вписват трите си имена, ЕГН и се подписват. Получихме и ограничен брой жалби, които са ръкописни, но със съвпадащ текст, коментира Петков.

Комисията за финансов надзор не е органът, който може да установява неистинността на даден документ. Законът ни задължава, когато имаме основателни съмнения, да изпратим тези съмнения с всички документи и доказателства, които можем да съберем, на разследващите органи – съда и прокуратурата, обясни Петков. Те са тези, които трябва да установят дали има, или няма престъпление. Всяка жалба, която е получена в комисията, получава отговор в едномесечен срок, добави той. В този отговор от комисията информират лицето какво е направено, какво е показала проверката, както и го уведомяват, ако са сигнализирани разследващите органи. В повечето жалби, които пристигнаха напоследък лицата ни уведомяват, че те вече са сигнализирали и органите на полицията, уточни Петков. Той обясни, че някои от постановленията на прокурорите пристигат и в комисията. Има доста случаи, в които прокурорите отказват да образуват досъдебно производство, както и такива, при които в процеса на проверката лицата заявяват в писмените си обяснения, че се касае за допусната грешка от тяхна страна при подаване на жалбите до комисията, разясни Петков. В тези случаи е много трудно да се установи кое е истината - заявлението или жалбата по него. Имаме десетки случаи, в които, след като получим жалбата, от лицето пристига молба за нейното оттегляне. Неприятното е, че в този процес вероятно има и определен натиск, което дискредитира принципите и устоите на този тип осигуряване и положителните ефекти от пенсионната реформа, коментира Бисер Петков.

Жалби освен в комисията постъпват и в пенсионните дружества. Това, което дружествата могат да направят, е да сигнализират органите на прокуратурата, но те не могат по свое усмотрение да прекъсват процедурата, заяви Петков. Той уточни, че такъв опит е направен през предишното тримесечие, когато заявления са предавани в полицейските управления. Това, което комисията направи тогава е да изпрати писмо до министъра на вътрешните работи, в което изложи становището си, че не следва да се допуска по своя преценка пенсионните дружества да предават оригинали на заявления в съответните поделения на МВР и с това да се прекъсва процеса, обясни Петков. Искам да припомня, че през ноември 2004 г., когато едно дружество си беше позволило да прекрати процедурата по промяна на участие на база на постъпилите жалби от осигурени лица, беше издадено задължително предписание тази процедура да продължи, разясни той. Наредбата за прехвърляне е достатъчно ясна. Процедурата може да бъде прекратена само ако лицето, което вече е подало заявление, не подпише осигурителен договор, подчерта Петков.

Едно съмнение за фалшифициране на подписа се доказва от съда. То е документно престъпление и трябва да бъде установено с влязла в сила присъда, към момента няма такава. Това, което ние знаем от преписки с прокуратурата, е, че има прокурорски постановления, с които са извършени съответни следствени действия - снети са показания, графологични експертизи, но съответните преписки са прехвърлени от Софийска районна прокуратура към някои от районите прокуратури в страната, заяви Петков. Ако в едно наказателно производство се установи, че има документно престъпление, съответното лице ще бъде осъдено, а потърпевшите лица чрез граждански иск могат да поискат договора да бъде обявен за недействителен, уточни Петков.

Със заповед на Бисер Петков от 29 август 2005 г. спрямо ПОД „Алианц България” са приложени принудителни административни мерки. Дадени са конкретни срокове, в които дружеството трябва да осъществи процедурата по разглеждане на 3825 заявления за промяна на участие на осигурени лица, подали заявления през второто тримесечие на 2005 г., по отношение на които не е извършило регламентираните в наредбата за прехвърляне действия в нормативно определените срокове. Мерките са приложени след като в Комисията за финансов надзор е получен препис от прокурорско постановление, с което се разпорежда връщане на оригиналите на предадените от дружеството в Софийска районна прокуратура 3825 заявления.

Габриела Петрова



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки