Член на Съвета на Директорите.Председател на Изпълнителния комитет. Изпълнителен директор на
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 23.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Дружеството ни ще продължи да расте с темпове, изпреварващи тези на общозастрахователния сектор
– Изпратихме 2006 година . Каква беше тя за „Евроинс”? За мен беше много приятно например да прочета кратка информация за това, че тя е много успешна за вас.
- Това беше поредната успешна година за „Евроинс”. Дружеството стана публично в началото на 2006 година. През лятото бе реализирано успешно и първото увеличение на капитала на компанията на БФБ. 30% от акциите на дружеството вече са собственост на редица местни и чуждестранни институционални инвеститори, а пазарната му капитализация надхвърля 60 млн. лв. Повече от два пъти нарастна собственият капитал, който в края на 2006 е 15 млн лв. С реализирания около 53 млн. лв. премиен приход очакваме над 5% пазарен дял. Подобрена бе и квотата на щетимост, което ще доведе и до значителен ръст на печалбата на компанията за 2006 г. спрямо предходната 2005. Същевременно тези резултати бяха постигнати в една от най-трудните и динамични години за сектора, каквато бе изминалата 2006 г. Все пак това бе първата година от влизането в сила на Кодекса за застраховане, който в голяма степен измени цялостната регулаторна рамка на застрахователния бизнес в страната.
– Всеизвестно е, че ЗД „Евроинс” АД е едно от най-динамично развиващите се дружества на застрахователния пазар и с най-интересна гама от застрахователни продукти. Това ли бяха едни от главните лостове за големия успех и извоюваната стабилност през годината?
- Да, през изминалата година въведохме доста нови продукти, особено в сектора автомобилно застраховане, където съвместно с лизинговата ни компания „Евролийз ауто” и вносителите на автомобили в България бяха разработени и предложени редица уникални за българския автозастрахователен пазар продукти, които бързо намериха добър отзвук сред нашите клиенти.
Все пак смятам, че успехът на компанията се дължи предимно на постоянството. Прибилизтелно 10 години компанията е собственост на един и същ акционер и има постояннен мениджърски екип. Факт, с който могат да се похвалят много малко компании, опериращи на българския застрахователен пазар.
– И не мога да отмина въпроса за характерния стил и нестандартните методи на работа от страна на ръководството и мениджърите на дружеството. Бихте ли се спрели накратко на тях?
- Не бих казал, че имаме нестандартни методи на работа. По-скоро в „Евроинс” с годините се изгради много добра система за мотивация на служителите и добър работен микроклимат. Фактът, че компанията е част от холдингова структура, също оказва положително влияние върху работещите в структурата. Голяма част от директорите на дъщерните ни предприятия са започнали кариерата си преди години именно в „Евроинс” като най-значимата компания от структурата ни.
– Неотдавна вие направихте изявление в печата, че акционерите на „Еврохолд” са гласували на свое извънредно Общо събрание за сливането му със „Старком Холдинг” АД и новоучреденото дружество ще носи наименованието „Еврохолд България” АД и също ще бъде публична компания. Бих ви помолил да дадете малко по-обширна информация по това събитие, тъй като заглавието в един от сродните на в. „Застраховател прес” издания бе „Собствениците на „Евроинс” гласуваха да се слеят”.
- Един от мотивите, за да стартираме консолидационния процес, бе желанието ни да постигнем оптимизиране на разходите и по-добро управление на двете холдингови компании. Особена трансформация в собствеността всъщност няма, защото мажоритарните собственици на двата холдинга принадлежат към една и съща икономическа група и притежват сходни пакети от акции. Новосформираната в резултат от сливането компания ще бъде икономически по-мощна и също листвана на Българска фондова борса, както бе досега с публичното дружество "Еврохолд", но вече с капитал от 50 млн. акции. Четири ще са основните направления в дейността на новата компания. Във финансовия сектор ще инвестираме средства и усилия в развитието на четирите ключови компании - застрахователното дружество «Евроинс», здравноосигурителния фонд «Св. Николай Чудотворец», лизинговата компания «Eurolease Auto» („Старком Лизинг” АД) и инвестиционния посредник «Евро-финанс». Второто направление в холдинговата структура е свързано с дистрибуцията и продажбата на автомобили. Чрез компанията „Нисан” София вече сме най-големият дилър за „Рено” и „Нисан” в страната, а от лятото на миналата година към портфолиото на компанията добавихме и Дачия. Другата компания в това направление е Скандинавия Моторс – ексклузивен представител на СААБ за България. В момента финализираме сделката и с още един автодилър със значителен пазарен дял. Третият акцент в дейността на холдинга е свързан с производствената сфера. Двата завода, които успешно работят на територията на страната, са "Етропал" в гр. Етрополе за производство на медицински консумативи - спринцовки, катетри, хемолинии, хемодиализатори, и вторият - "Формопласт" в Кърджали, който произвежда матрици за пластмаса, както и пластмасови изделия. Друго направление в обединената ни холдингова структура свързваме с високите технологии, както и с инвестициите в недвижими имоти.
– Оказа се, г-н Бошов, че и тази година задължителната застраховка „Гражданска отговорност” има кампаниен характер, а всички застрахователи говореха и ни убеждаваха, че кампания вече няма да има. Как ще коментирате това мое впечатление и всъщност какво е действителното състояние на хода за сключване на застраховката?
- Все пак към 31.12.2006 година изтичаше валидността на над 1.5 млн. броя застраховки „Гражданска отговорност”. Естествено е, че след като такъв брой полици трябваше да бъдат подновени за кратък срок, неминуемо кампания трябваше да има. Същевременно очаквам за напред броят на подновяваните полици към 31.12. да намалява с поне 15% – 20 % поради големия брой автомобили ( над 250 000 -300 000 броя), внасяни регулярно през цялата година. Другият факт , който оказа влияние върху кампанийния характер на задължителната застраховка „Гражданска отговорност” през тази година, бяха непрекъснато изменящите (основно в посока намаляване) се цени на застраховката, което създаде усещане у клиентите, че колкото по-късно сключат полицата, толкова по-евтина ще бъде тя.
- Всички застрахователни дружества се прескачат с реклами по тази застраховка на телевизионни екрани, в печата и по радиостанции. Значи те отдават голямо значение на застраховката. В това число и вие. Как всъщност работите по нея и кое е приоритетно в работата ви?
- „Гражданската отговорност” съставлява приблизително една трета от порфейла на общото застраховане у нас и това е може би причината, поради която застрахователните компании се фокусират основно върху нея в рекламните си кампании. Тази година основната част от бюджета си „Евроинс” насочи не толкова за рекламирането на „Гражданска отговорност”, колкото до изпълнението на цялостна рекламна стратегия на компанията. Като продължение на миналогодишната кампания с мото „Лицата на Евроинс” тази година още от края на м. октомври стартирахме кампания под наслов „Евроинс – приятели и партньори”. Телевизионните клипове, които се излъчиха, показаха част от хората, с които работим и които са ни гласували доверие, нашите партньори и приятели. По отношение на приоритетите в работата ни ние винаги сме се стремили да предложим максимално конкурентни и добри застрахователни продукти на нашите клиенти, добро обслужване и бързо изплащане на щетите.
– България се поздрави с това, че е пълноправен член на Европейския съюз. Българските застрахователи са вече с пълни възможности за сътрудничество с европейски застрахователи на европейския пазар, както и за навлизане в него. От друга страна, нашият пазар е почти европеизиран, като се има предвид установяването и дейността на пълни обороти от страна на най-големи европейски и световни застрахователи. Как се вписва в целия този контекст ЗД „Евроинс” АД?
- Гледаме на приемането на страната ни в ЕС като на възможност за „Евроинс”. В крайна сметка България отваря пазар за 500 млн евро, а пред нас се отваря пазар за 500 млрд. евро.
– С кого сте по-съгласен - с колегата ви Данчо Данчев, председател на УС и изпълнителен директор на ЗАД „ВИКТОРИЯ”, че „На застрахователния пазар винаги ще има място за чисто българско дружество” или с Румен Янчев, председател на УС и изпълнителен директор на ЗПАД „Булстрад”, че „Шансовете за оцеляване на малките в застраховането намаляват”?
- Много съм млад, за да си позволя да споря с г-н Румен Янчев. Нека оставим бъдещето да даде отговор на този въпрос.
– В този смисъл какво е бъдещето на ЗД „Евроинс” АД в близките няколко години и какви са целите ви конкретно през току-що започалата 2007 година?
- Преди да говорим за целите за 2007 г., първо бих искал да видя резултатите на общозастрахователния пазар за 2006 г., тъй като от началото на 2006 г. се наблюдава известно забавяне на темповете, на растеж, с които бяхме свикнали през последните 5-6 години. Иначе очакванията ни са дружеството да продължи да расте с темпове изпреварващи темповете на общозастрахователния сектор в страната. Въпреки това премийният приход никога не е бил самоцел за „Евроинс”. За нас като публична компания печалбата винаги е била по-важният показател.
Въпросите зададе Петър Андасаров
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.