Масларова: Важен е балансът между трите стълба на пенсионната система

13 Март 2007 г.,zastrahovatel.com

Министър Емилия Масларова отговаря на въпрос от г-н Мартин Димитров, народен представител от ПГ на ОДС относно планиране увеличаването на дела на втория стълб от пенсионно осигуряване

Министерството на труда и социалната политика винаги е считало, че усилията ни занапред след успешно проведената от началото на 2000 – та година пенсионна реформа, трябва да се насочат към поддържане на стабилност на изградената съвременна система на обществено осигуряване при запазване на нейните основни принципи и параметри.
Фактически, у нас беше установена тристълбова система на пенсионно осигуряване, основана на принципа и насочена към постигане на т. нар “сигурност чрез многообразие”. Една от основните цели на проведената реформа е чрез развитието и укрепването и на 3 –те стълба (държавно обществено осигуряване, допълнително задължително пенсионно осигуряване и допълнително доброволно пнсионно осигуряване) заместимостта на доходите от труд да достигне 70- 80 %, общо от трите стълба.

Същевременно, обаче в последните няколко години в резултат на намаляването броя на работещите (осигурените лица) дефицитът във фонд “Пенсии” на ДОО все още не може да бъде преодолян, а проблемът с ниския размер на пенсиите за осигурителен стаж и възраст продължава да бъде с висока степен на обществена значимост.
Ниският размер на пенсиите буди основателно безпокойство в голяма част от пенсионерите в страната, а едно от постоянните им искания, отправени до министъра на труда и социалната политика, включително и по време на разговорите в Консултативния съвет по проблемите на възрастните хора в МТСП е налагането на “мораториум” върху частта от вноската, която се заделя за втори стълб.
Ние съзнаваме отговорността си пред хората, тъй като МТСП е институция пряко ангажирана с решаването на най-значимия социален проблем - да се увеличат реалните доходи на хората и да се повиши жизненото равнище. В този смисъл считаме, че намирането на баланс между необходимостта от защита правата на осигурените, пенсионерите и гаранциите за финансовата стабилност на осигурителната система са от първостепенно значение за обществото и качеството на живота в България.
Поради това ние спазваме винаги обещанието си за широк и конструктивен социален диалог при изготвянето на промени на нормативните актове в тази област.
Съгласно разпоредбата на чл. 127 от Кодекса за социално осигуряване задължително се осигуряват за допълнителна пенсия в универсален пенсионен фонд лицата, които са родени след 31 декември 1959 г., ако са осигурени при условията и по реда на държавното обществено осигуряване. Тези лица, които работят при условията на първа и втора категория труд, задължително се осигуряват и в професионален пенсионен фонд за пенсия за ранно пенсиониране, независимо от възрастта. От 1 януари 2004 г. кадровите военнослужещи по Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България и държавните служители по Закона за министерството на вътрешните работи и Закона за изпълнение на наказанията се осигуряват за допълнителна пенсия в универсален пенсионен фонд. От кръга на лицата, които се осигуряват за допълнителна пенсия в универсален пенсионен фонд са изключени служителите в Националната разузнавателна служба, служба “Военна информация” на МО и Специалната куриерска служба.
По предложение на Световната банка и българските пенсионноосигурителни дружества уредбата на размера на вноските за ДЗПО е в КСО. От 1 януари 2007 г. размерът на осигурителните вноски за ДЗПО е 5 на сто съгласно разпоредбата на чл. 157, ал. 1, т. 1, б. “в” от КСО. С 5 на сто се намаляват осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване по чл. 6, ал. 1 от КСО за лицата, родени след 31 декември 1959 г. Вноските за универсалните пенсионни фондове се разпределят между осигурителите и осигурените за 2007 г. в съотношението по чл. 6, ал. 3, т. 5 от КСО- 65:35.
Тези разпоредби намират своето логично продължение в Закона за бюджета на ДОО за 2007г., който беше приет от Народното събрание на 8 декември 2006 г. и обнародван в “Държавен вестник” -бр. 105 от 22 декември 2006 г. Съгласно чл. 12, ал. 1, т. 1, б. “б” разпределението на осигурителните вноски, определени в чл. 6, ал. 1 от КСО по фонд “Пенсии” е 18 на сто за лицата, родени след 31 декември 1959 г.
Бих искала да припомня още и това, че съгласно постигнатите договорености с МВФ, вноската, която се заделя от първия стълб за втория беше в размер на:
3% - през 2005 г.
4%- през 2006 г.
5%- през 2007 г.
При разработване на средносрочната прогноза по консолидирания бюджет на ДОО за периода 2008-2010 г. ще се обсъди още веднъж въпроса какви параметри на вноската за втория стълб да бъдат заложени, като това ще позволи да се осигури достатъчна предсказуемост на системата за бенефициентите, осигурителите и бюджета.

 



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки