Изпълнителен директор и Председател на СД на ЗАД “Енергия”
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 23.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Автозастраховките опират критичния минимум
Започват масови проверки, за да се избегнат ограниченията в ЕС
Министерството на вътрешните работи е наредило на всички полицейски управления да започнат проверки на шофьорите за "Гражданска отговорност", съобщи във сряда министър Румен Петков. Акцията се предприема по молба на финансовото ведомство, което е разтревожено от намаляващия брой на застраховките. Докато в края на миналата година "Гражданска отговорност" са имали 97 на сто от колите, в средата на март процентът се е свил до 92, опасно близо до прага от 90 на сто, изискван от Съвета на бюрата на европейските автомобилни застрахователи. Данните от в сряда показват, че 2.033 млн. коли у нас карат с редовна полица.
Ако процентът падне под 90, може да има последствия за държавата, посочи Румен Петков. Заплахата е от въвеждане на граничен контрол на пътуващите за ЕС автомобили. Само преди дни беше съобщено, че и последната страна - членка на съюза - Великобритания, е подписала многостранното споразумение, с което тази проверка ще отпадне от началото на лятото. При благоприятно развитие, знак, че колата има "Гражданска отговорност", вече би била само регистрационната й табела. При неблагоприятен развой освен запазване на граничния контрол на страната ще бъде наложен и мониторинг от страна на Съвета на бюрата.
От финансовото министерство съобщиха, че са поискали проверките на КАТ за "Гражданска отговорност" да продължат, за да не се стигне до намаляване на застрахованите спрямо регистрираните автомобили. Експертите отчитат, че миналогодишното постижение от 97 на сто се обяснява главно с кампанията за смяната на номерата на автомобилите, при която бяха отписани близо 600 хиляди превозни средства, и сега разчитат на акцията на МВР.
"Ако има висок процент на незастраховани, това ще рефлектира пряко върху нуждата от допълнителни средства в Гаранционния фонд на застрахователите, който плаща щетите, причинени от каращите без полица. Това ще натовари финансово и редовните водачи на МПС, които ще трябва да внасят по-голяма вноска. Получава се омагьосан кръг", обясни заместник -председателят на Комисията за финансов надзор и ръководител на управление "Застрахователен надзор" Ралица Агайн. През тази година вноската е 10 лв., след като преди беше около 2.5 лв. Според генералния секретар на Гаранционния фонд Николай Сотиров проблем няма, тъй като ежеседмично броят на застрахованите автомобили нараства. Той е на мнение, че няма опасност процентът да падне под изисквания праг.
Според застрахователи, пожелали анонимност, в годината има две критични дати, когато е възможно да се отчете сериозен спад в броя на застрахованите. Първата е краят на годината, когато изтича давността на половината от полиците, или около милион "Гражданска отговорност". По официални данни в края на януари процентът на застрахованите е бил 93.5%. От бранша коментират, че в кампанията около Коледа голяма част от сключените полици не са били отчетени, което е повлияло негативно върху данните. Втората възлова дата е краят на първото тримесечие, когато изтичат други 25% от застраховките, и затова ведомствата са решили да вземат превантивни мерки със засилен контрол по пътищата.
"Най-силната мярка от страна на държавата са предвидените глоби за собствениците на МПС-та и на водачите им. Те варират от 400 лв. до 600 лв., като в санкцията е предвидено и спиране на автомобила от движение. Чисто икономически за хората е по-изгодно да си купят "Гражданска отговорност" за 150 лв., отколкото да платят глобата от минимум 400 лв.", разсъждават от застрахователния надзор.
Наблюдаваният сега спад може да бъде обяснен с това, че от средата на 2005 г. до края на 2006 г. процентът на застрахованите се качи рязко от 55% на 98%. Сред новозастрахованите със сигурност е имало такива, които не знаят, че трябва да подновят полицата си. По-сериозният проблем обаче е с тези, които години наред са свикнали да карат без "Гражданска отговорност" и през миналата година са си я купили под натиска на държавата за смяна на регистрационните табели. След като това обстоятелство отпадна, някои не са си купили застраховка.
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"Основи на презастраховането"
Радослав Габровски, 1998 "Презастраховане"
Проф. д-р Велеслав Гаврийски , "Застраховането в България"
доц. д-р Алекси Тасев , 2012 |