Украинският застрахователен пазар има спешна нужда от чужди инвестиции. Но ще ги получи ли?

11 Април 2007 г.,zastrahovatel.com

Активността на чуждите инвеститори след последните политически събития в Украйна значително спадна и те застанаха на изчаквателна позиция. Това засяга и застрахователния й пазар, макар и някои експерти да обясняват това положение с недостатъците на украинския финансов сектор.

Още през февруари тази година експертите свързваха всички възможни изменения на застрахователния пазар в бившата съветска република през 2007 г. с приемането на изменения в нормативната уредба в близко бъдеще и в частност поредната редакция на Закона за застраховането. Днес участниците на украинския застрахователен пазар даже не се наемат да прогнозират каква ще бъде годината за застрахователите. На среща с журналисти един от представителите на украинските застрахователни компании описа ситуацията по следния начин: “Основната част от дружествата в момента си търсят инвеститори на принципа “който и да е, но да даде някоя стотинка”. Болшинството от украинските компании нямат реални активи. Нищо неструващите ценни книжа заемат в общата структура на застрахователните дружества около 45%. Има компании, при които ликвидността е 90%.”

Пазарът се нуждае от работа в перспектива, което могат да си позволят само големите чуждестранни инвеститори. “Местните, в повечето случаи, не вярват в успеха на застрахователния бизнес. Западноевропейските застрахователни гиганти се стремят да навлизат в развиващите се пазари, където ежегодният ръст достига десетки проценти, докато в Западна Европа застрахователният пазар бележи ръст от едва 1-2% годишно. За тях навлизането на украинския застрахователен пазар е добра възможност за сериозна печалба в перспектива и заемане на изгоден дял от пазара”, отбеляза Василий Фурман, генерален директор на застрахователната компания “Вексел”. Според неговите думи, протичащите в момента политически събития в Украйна влияят негативно на намеренията на чуждите инвеститори. “Те искат да са сигурни в това, че инвестициите им ще се оправдят и ще им донесат печалба и поради тази причина политическата криза ще ги накара да забавят навлизането си на застрахователния пазар в Украйна и сериозно да се замислят дали инвестициите там ще бъдат перспективни”.

Не всички участници на пазара обаче поддържат това мнение. “Не мисля, че политическата ситуация в момента ще окаже влияние на покупко-продажбата на застрахователни компании. Още повече, че все още има доста големи западни застрахователни групи, които нямат свой представител на нашия пазар. Така наскоро Fortis стъпи в Украйна, като купи животозастрахователно дружество. Според непотвърдени данни, в момента търсят и компания, занимаваща се със застраховане на рискове. Има вероятност скоро чешката PPF също да предложи оферта за закупуване на общозастрахиователна компания. Не е изключено скоро на украинския пазар да се появят застрахователни гиганти като Hannover Re, HSBC Holdings, RWE. Освен това големите западни компании идват като стратегически инвеститори”, смята заместник-председателят на УС на украинския застраховател “Добробут” Александр Завертен. Освен това той добави, че в момента трудно могат да се предвидят действията, които ще предприемат западните инвеститори. Според него причината за това не е политическата ситуация в страната, а малкото обекти, които привличат вниманието им.

Според Лариса Непочатова, президент на застрахователната компания “Бусин”, от повече от 400  работещи украински застрахователи, интерес сред западните инвеститори могат да предизвикат не повече от 100. Другите не са нужни на никого освен на собствените си акционери. “Много застрахователи се стремят да привлекат чуждестранни инвестиции или да намерят купувач на компанията. Но според мен това не е стратегия за развитие (да речем увеличение на капитала на компанията), а просто желание на акционерите й.” Освен това Непочатова отбелязва, че много често тези намерения не са подплатени нито с бизнес план, нито с реална оценка на стойността на компанията. “Сериозният чуждестранен инвеститор ще иска да се запознае не само с одиторския отчет на местната компания, но и с много други параметри. Освен това ще пожелае и да проведе собствена оценка. Болшинството от нашите застрахователни дружества, даже тези които обявяват, че търсят инвеститори, не са готови за сключване на сделка. Ако няколко човека са основали дружество, което се помещава в един единствен офис, това на практика не е застрахователно дружество, то няма никаква стойност или тя е нищожна,” споделя президентът на “Бусин”.

Разбира се, в няколко компании инвеститорите неколкократно са провеждали одит. Но поради неизвестни засега причини сделка по покупко-продажба не се е състояла. Възможно е просто продавачът и купувачът да не са се договорили относно цената на сделката. Но е възможно и купувачът да е открил доста нередности в самата компания, които да са повлияли негативно на първоначалните му намерения. Съществува тенденция някои компании да търсят инвестиции, защото са им необходими средства за изплащане на обезщетения по настъпили застрахователни събития. И естествено нито един чуждестранен инвеститор не би искал да се обвързва със задълженията на предишния собственик.



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки