Икономисти предлагат завой в пенсионната система

12 Ноември 2007 г.,zastrahovatel.com
в."Сега"

Българинът да се осигурява за пенсия само в частни фондове, т.е. да се премахне сегашният първи стълб на пенсионната система. Пенсиите на сегашните пенсионери да идват само от данъците в хазната. Такава сериозна реформа в пенсионната система предложиха вчера икономисти от Института за пазарна икономика (ИПИ).
Догодина на всеки 100 лв. от заплатата държавата ще ни прибира 42 лв. за данъци и осигуровки, каза Адриана Младенова от ИПИ. Вместо това осигурителната тежест трябва да падне до 10% и всички те да отиват в частен фонд, смятат от института. Така работещите ще внасят парите в лична сметка и ще могат да избират как да бъдат инвестирани средствата им. Ако вноските се правят в продължение на 40 години при 430 лв. заплата в началото, 2% реален ръст и 6% годишна доходност на инвестициите, бъдещите пенсионери ще взимат по 460 лв. на месец в продължение на 20 години, са сметнали икономистите.
Що се отнася до сегашните пенсионери, парите за доходите им ще идват от данъците в бюджета, при положение че и сега пенсиите се покриват частично и от данъци, обясниха от ИПИ.
При сегашния модел след 40 години един работещ ще издържа двама пенсионери, които изобщо няма да могат да взимат пенсия, близка до 460 лв., посочи още Младенова.
Икономистите разкритикуваха управляващите, че замразяват пенсионната реформа, защото до 2010 г. не залагат увеличение на пенсионната вноска за частен фонд за родените след 31.12.1959 г. Сега тя е 5%.
Догодина ще има реално увеличение на ефективното облагане на работниците, защото съотношението на осигуровката работодател -служител става 60:40, максималният осигурителен доход се вдига от 1400 на 2000 лв., а минималният става 250 при 220 лв. сега. "Ако сега работещият с брутна заплата 2000 лв. плаща 159 лв. за осигуровки, догодина тази сума ще нарасне на 260 лв.", посочи Младенова. Междувременно от изказвания на депутати от НДСВ и ДПС стана ясно, че и в бюджета за 2008 г. е възможно да се заложи 3% намаляване на осигурителната тежест, която сега е около 33.2%.

АЛТЕРНАТИВЕН БЮДЖЕТ
Излишък в размер на 1.7 млрд. лв. залага в алтернативния си бюджет екипът на ИПИ. "Излишък 3% от БВП не може да се избегне, защото това е изискване на Европейската комисия", заяви икономистът Георги Ангелов. В официалния бюджет кабинетът залага същата цифра, която в абсолютна стойност според проекта на правителството е 1.8 млрд. лв.



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Книга за парите"
Методи Христов Станимир Христов, 2002
orange_li
"Застрахователен пазар"
Боян Илиев, Ирена Мишева, 2005
orange_li
"Основи на презастраховането"
Радослав Габровски, 1998