Нашата анкета: Може ли да се говори за картелни споразумения на българския застрахователен пазар и в частност при задължителната застраховка „Гражданска отговорност”?

17 Януари 2008 г.,zastrahovatel.com

Няма картелиране на застрахователния пазар

На 20 декември 2007 г. Комисията за защита на конкуренцията образува производство по самосезиране поради съмнения за сключени картелни споразумения на застрахователния пазар.

В отговор на въпрос на в. „Застраховател прес” от държавната антитръстова комисия съобщиха, че вече е в ход процесът на събиране на доказателства и застрахователните компании са привлечени като страна по него.

В тази връзка се обърнахме към застрахователните дружества с молба за коментар на казуса. Може ли да се говори в момента за картелни споразумения на българския застрахователен пазар и в частност при задължителната застраховка „Гражданска отговорност”? Какви мерки трябва да бъдат взети, за да не се стига до дъмпинг на цените, който би застрашил финансовата стабилност на някои застрахователи, като в същото време се запази свободната конкуренция между компаниите? Смятате ли, че има реална опасност КЗК отново да санкционира застрахователи заради опит за картелиране?

Тук ви предлагаме някои от получените до момента отговори.

Румен Янчев – председател на УС и изпълнителен директор на ЗПАД “Булстрад”

Не искаме изравняване на цените, а да се заделят необходимите резерви

Застраховката “Гражданска отговорност” е задължителна, има строг регламент, по нея сме поели като държава ангажименти за обхват, не по-малък от 90 на сто... Освен това по нея се покриват вреди, нанесени на трети лица, а не се изплащат обезщетения на притежателя на полицата.

В такава ситуация обикновеният гражданин е изправен пред истинска атака от страна на дружествата, които предлагат застраховката. Като се мултиплицират различните им послания през брокери и агенти, които добавят по една лъжичка сол-пипер, човек трудно може да разбере кое е оригиналното предложение. В крайна сметка потребителят си казва: “След като застраховката е задължителна и след като я предлагат 15-16 дружества, аз ще отида там, където е най-евтино!”

В момента най-лесният начин да се сдобиеш с пазарен дял и да придобиеш “свежи пари” е да продаваш застраховка “Гражданска отговорност” на цени, които в много отношения са необосновано ниски, независимо от твърденията на колеги, позоваващи се на статистиката. Имам сериозни резерви по отношение на достоверността на данните, които се предоставят в КФН, и на начина, по който са изготвени отчетите и т.н., за да се стигне до индивидуалната или общата статистика на пазара.

Поради тези причини се опитахме с оглед на инструментите, с които разполагаме, да се съберем и да обсъдим поведението на някои от членовете на АБЗ, без да визираме имена, защото не в това е смисълът. Ние като дружество бяхме от инициатори на среща между застрахователите. Искахме на плоскостта на асоциацията да намерим начин, по който поведението ни да стане по-пазарно и по никакъв начин едни да не работят срещу други.

Счете се за необходимо да бъде уведомена и Комисията за финансов надзор, за да не ни обвини някой в картелиране.

Поставяме въпроса принципно: щом се допуска такова състояние на нещата, някои от членовете на АБЗ изказват притеснението си, че ако не през тази година, то през другата или през по-следващата е възможно да имаме дружества, които да изпаднат в затруднено финансово положение от гледна точка на ръст в размера на претенциите и т.н.

Тази идея намери подкрепа и в Комисията за финансов надзор. Ние поискахме да се види дали има механизъм, по който КФН и Управление “Застрахователен надзор” да въздействат на съответните дружества, без да оказват вмешателство в работата им. КФН има пълно основание и права по европейските директиви да действа аварийно и да налага санкции, които целят защита на пазара и на потребителите.

Опитахме се да поставим нещата на изключително сериозна основа. Не искаме изравняване на цените, а по-скоро да има механизъм, по който застрахователните дружества да бъдат в състояние да заделят необходимите им резерви, за да могат да посрещат предстоящите си плащания.

Бел. ред. Повече по този въпрос четете в интервюто ни с г-н Янчев 





Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Основи на презастраховането"
Радослав Габровски, 1998
orange_li
"Застраховането в България"
доц. д-р Алекси Тасев , 2012
orange_li
"Застраховане"
Христо Драганов Йордан Близнаков, 2000