„Армеец” гарантира сигурност и добро покритие на разумни цени

30 Май 2005 г.,zastrahovatel.com
Румен Георгиев, председател на УС и изпълнителен директор на ЗАД „Армеец”

- Вестник „Застраховател” публикува своя традиционен анализ с таблицата за общия премиен приход и за ръста на застрахователните дружества през 2004 г. Как бихте характеризирали състоянието на ЗАД „Армеец”, имайки предвид тези и други основни показатели?

- Бих охарактеризирал състоянието на дружеството ни като органичен и високоефективен растеж. Неотдавна направихме целево проучване сред клиентите на компанията, за да разберем по-добре какво означава за тях „Армеец” като марка, какво им обещава и дава тя, когато купуват нашите застраховки. Това, което те очертаха в своите отговори, добре кореспондира с картината, която рисуват показателите в таблиците. Основната същност на марката „Армеец” в очите на клиентите и партньорите ни стана сигурността, че винаги – при събитие ще получат добро обезщетение срещу разумна цена. Затова високият и равномерен ръст на премийните приходи от 6,36 млн.лв., през 2002 г. на 12,74 млн.лв. през 2003 г. и на 27,55 млн.лв., през 2004 г. е постигнат благодарение на тази сигурност. При нас обхватът от застраховки на старите ни клиенти расте. Промяната в структурата на премийните приходи за тези години потвърждава, че тя не е за сметка на подмяната на съществуващите пазари и клиенти, а е в синхрон с исканията на потребителите. Затова и определям растежът ни като органичен и високоефективен, базиращ се на ясно дефинираната същност на марката „Армеец” – „сигурност и добро покритие на разумни цени”.

 

През последните години вашето дружество стана хитово главно чрез автомобилното застраховане. Бих ви помолил да се спрете по-подробно на продуктовата ви политика и на стратегията на мениджърския ви екип.

- Автомобилното ни застраховане се утвърди като водещ сегмент на българския пазар. Това е нашата ключова компетенция. Ние разнообразихме услугите, които предлагаме на собствениците и водачите на МПС – богата гама от индивидуални варианти за сключване на този тип застраховки; сервизна мрежа, превантивни мерки и т.н. От тук се увеличи относителният дял на застраховката „Каско” в сравнение с „Гражданска отговорност” на МПС, която в качеството си на задължителна застраховка е силно типизирана.

Нашата политика е да използваме ключовата си компетентност и добрите си партньорски отношения в автомобилното застраховане за сериозното ни настаняване и в други сегменти на пазара – в застраховането на товари по време на превоз например, където имаме повишение на приходите за последната година над 9 пъти, за застраховките лизинг – над 5 пъти, както и от застраховки на имущество, авиационни застраховки и т.н.

Що се отнася до стратегията ни, то тя е една за всички наши сегменти. Стремим се компетенциите ни да съответстват на извоюваната през последните 3 години в очите на клиентите основна същност на марката „Армеец” – „сигурност и добро покритие на разумни цени”. Защото да се сдобиеш с правилната компетенция е сравнително лесно: ако не знаеш как да направиш нещо, можеш да наемеш някой, кой знае… но да се сдобиеш с нова основна същност е много трудно, почти невъзможно.

Какъв е делът на нашумялата задължителна застраховка „Гражданска отговорност” в ЗАД „Армеец”? И как стои въпросът с прилагането на вашите принципи за сключването й? Какво е вашето лично отношение за краткосрочните и така наречените разсрочени полици за тази застраховка?

- За разлика от колегите ние не сме любители на застраховката „Гражданска отговорност”. За 2004 г. тази застраховка представлява около 12% от портфейла на дружеството. Като през 2005 г. се забелязва леко увеличение на този процент, което е следствие на два пъти увеличения премиен приход по застраховка „Каско”.

Застраховката „Гражданска отговорност” като задължителна застраховка трябва да се сключва за срок от една година с възможност за плащане на дължимата премия на разсрочени вноски. Това е и практика в повечето страни от Европейския съюз. Краткосрочните застраховки, които бяха въведени тази година, имаха основна цел да премахнат кампанийността при сключването на застраховката. Към настоящия момент това вече е факт и смятам, че от следващата година възможността за сключване на краткосрочни застраховки трябва да отпадне.

 

Какви са според вас взаимоотношенията между дружествата на застрахователния пазар и каква е ролята на АБЗ и Управление „Застрахователен надзор” за правилното му функциониране на застрахователния пазар?

- Не считам, че на този етап от развитие на застраховането в България, на конкуренцията следва да гледаме само като на браншови взаимоотношения. Голямата конкуренция на застраховките е на базата на целия набор от алтернативи, които се конкурират за парите и времето на гражданите и фирмите. Заедно с браншовото конкуриране, на база сигурност и добро обслужване ние, застрахователните дружества, трябва сериозно да убеждаваме потребителите, че нашите продукти дават добра стойност срещу парите им. И че когато въпросът допре до избор между застраховката. „Професионална отговорност” и да се закупи лъскаво списание и бутилка вино, да се посети скъп ресторант, да се пътува с бизнескласа например, застраховката им е най-добрата и най-задоволителната инвестиция. В това отношение АБЗ и Управление „Застрахователен надзор” на КФН са сериозни длъжници на българското застраховане. Става дума за информационната методическа и регулативна помощ за утвърждаването на нашата отговорност като застрахователи пред цялото гражданско общество.

 

 

- Някои от застрахователните компании насочват голямото си внимание към постигане на висок премиен приход, как стои при вас въпросът за другите много по-важни показатели, като резерви, разходи, инвестиционна програма и други.

- В отличие от други компании ние управляваме стойността на нашите продукти, обоснована от степента на риска, а не от отстъпките и премиите. Много от нашите конкуренти така раздават отстъпки от премиите си, правят толкова много уговорки с всеки един посредник, че цената, която получават, в края на краищата е пълна загадка за самите тях и клиентите, способни винаги да подушат възможност, се възползват от недоброто ценово управление, за да договорят още по-лоши от гледна точка на риска условия. В други компании пък, като чуят, че цените вървят надолу, но не знаят точно с колко, за по-сигурно свалят своите цени, което отключва „лудата” спирала надолу. Ние не участваме в подобни игри, а обучаваме клиентите си да реагират отрицателно на сделки от рода „Купи едно и ще получиш безплатно още куп други неща”. Гарантираме им сигурност и бързо обезщетение. Освен това гоним и постигаме висока доходност при инвестиране на застрахователните резерви. В резултат на всичко това ежегодно препокриваме границата на платежоспособност със собствени средства и размерът на резервите е с по-голям обем от изискуемия по закон. За финансовата стабилност на дружеството съдейства и рационалната ни презастрахователна програма, която ежегодно обогатяваме.

Не случайно водещ презастраховател след 3-годишния анализ и проучване на дейността на „Армеец” стана световната японска застрахователна и презастрахователна компания „Mitsui Sumitomo Reinsurance Ltd” с рейтинг (АА-) – много силен според Standard&Poors.

– Какви са пожеланията ви към себе си, към екипа, който ръководите, и към всички колеги от застрахователния бранш?

- Лоялността на клиента е една от най-бързо развалящите се „стоки”. Пожеланието ми е да направим маркетинга си по-ефективен, а не само да уведомяваме и да напомняме на хората защо сме толкова успешна компания. Да преминем от подхода „Всичко за всеки” към индивидуализираното „За индивиди”. А на колегите от застрахователния бранш – здраве и късмет.



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Основи на презастраховането"
Радослав Габровски, 1998
orange_li
"Имуществено и лично Застраховане"
Христо Драганов Марин Нейков, 2000
orange_li