заместник-председател на КФН, ръководещ управление "Застрахователен надзор"
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 22.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Предвижда ли се премахване на горния праг на пенсиите и кога? Обвързано ли е това със сигурността на осигурителната система?”
Доц. Христосков: „Вие правилно свързахте гарантирания минимум на пенсиите с максимума. Това пак е смесване на два различни модела. Вкарвайки гарантиран минимум на пенсиите и съответно допускайки ограничение в максималния размер, ознавача, че в една застрахователна система вкарваме елементи на преразпределяне. Т.е. я превръщаме в преразпределителен вид.
В Кодекса за социално осигуряване има текст, който казва, че след 2010 г. отпусканите пенсии няма да бъдат ограничавани. Т.е. те ще бъдат в онези размери, които се определят съгласно пенсионната формула. За да се стигне до това ограничението да отпадне през 2010 г., а не сега и защо не отпада за старите пенсии причините са в старата пенсионна формула. Тя допускаше да се изберат три най-добри години от целия осигурителен живот, макар и последователни. Този референтен период е повече от 10 пъти по-кратък от целия осигурителен живот на дадения човек. Това е едната причина. Втората е, че нямаше максимален размер на осигурителния доход – хората се осигуряваха върху цялото си възнаграждение. Тези два дефекта на стария пенсионен закон доведоха до големи изкривявания – има пенсии, които трябва да са над 10 000 лева. Може да е една, но има такава пенсия. Пенсиите от 3 до 7 хиляди лева са около 10-тина и т.н. Затова за старите пенсии ще продължава да важи това ограничение. Дали да бъде точно 35% от максималния доход, или да е повече е въпрос на политическа целесъобразност и обществена възприемчивост.
Но в новата осигурителна система, която е в сила от 2000 г., всяка година след 1997 вече влиза в референтния период, т.е. доходът има значение за изчисляване на пенсията. Като имаме и максимален осигурителен доход, там съществува автоматичен регулатор, който определя едно съотношение между минималната и максималната пенсия от порядъка на 1 към 5. Затова не е нужно да има таван на пенсиите. За всички, които имат доходи над максималния, съществува възможността да се ползват от доброволното пенсионно осигуряване, където ползват данъчни облекчения. Затова таванът на пенсиите е преходен и ще отпадне.
Освен в България, в още 11 (и от Стара, и от Нова Европа) от общо 27 страни-членки на ЕС също имат или фиксиран, или по определена формула пресметнат таван на пенсиите.”
ВП
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"Динамика на застрахователния пазар в Бьлгария"
Доц.д-р Диана Иванова, 2000 "“Оптимизиране на длъжностите в застрахователното дружество”"
гл.ас. д-р Галина Димитрова, 2010 г. "Кратка история на застраховането в България"
Илеана Стоянова, |