Председател на Надзорния съвет
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 22.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Националното ни бюро се справя успешно с всички нови предизвикателства
Атанас Табов – председател на Националното бюро на българските автомобилни застрахователи
-Г-н Табов, честита ви седемгодишнина, макар и на патерица. Всъщност рожденият ден на Националното бюро на българските автомобилни застрахователи бе на 1 април 2002 г. И въпреки че това е ден на шегата, шега няма – проходихте още същия ден… Каква е равносметката от първите седем години?
-Първо искам да благодаря на в. „Застраховател прес” за готовността да отбележи седмата година от създаването на НББАЗ. Този период може да се раздели на няколко етапа. Първият обхваща времето, когато се изграждаше Бюрото и се регулираха отношенията със старото Национално бюро - ЗПАД „Булстрад”. Поети бяха гаранции за отговорностите на старото Бюро, а аз лично считам, че процесът на преструктуриране мина безпроблемно. Застрахователите, членове на бюрото тогава – 11 дружества (заедно с „Булстрад”), успяхме професионално да договорим условията на преструктурирането.
-Това не беше ли всъщност демонополизация?
-Наистина беше демонополизация, тъй като до 1 април 2002 г. ролята на Национално бюро се изпълняваше само от един застраховател. Новите икономически условия, влизането в действие на Кодекса за застраховането и освобождаването на пазара бяха основните предпоставки за падане на този монопол. Въпросът беше какъв вариант да бъде избран – да се промени Кодексът за застраховането, или „Булстрад” да подпише споразумение за прехвърляне на дейността от старото към новото бюро. Ние постигнахме договореност преструктурирането да стане по втория вариант. Управителният съвет на Съвета на Бюрата (CoB) одобри нашите действия и Генералната асамблея на CoB през 2002 г. потвърди създаването на новото Национално бюро на българските автомобилни застрахователи.
Важно условие в споразумението с „Булстрад” бе приемане на петгодишен период, в който се дадоха гаранции от страна на НББАЗ за изпълнение на ангажиментите на „Булстрад” по издадени „Зелени карти” и погасяване на щетите, възникнали по тях. Този петгодишен период изтече и съвсем отговорно мога да заявя, че не срещнахме никакви проблеми в отношенията си с „Булстрад”, тъй като той изплащаше всички щети своевременно и в пълния им размер.
- Какви са по-нататъшните етапи от развитието на Националното бюро?
-Следващият важен етап в нашето развитие бе присъединяването на България към ЕС от 1 януари 2007 г. и подготовката на НББАЗ да подпише Многостранния гаранционен договор (MGA) като единствена представителна за България институция. Въпросният договор се подписва от държавите членки на ЕИП. За неговото подписване бе необходимо да отговорим на редица условия и критерии, определени от СоВ. За целта беше определена работна група от Съвета на Бюрата, която посети България и извърши проверка на място за изпълнението на тези условия и критерии. Оценката беше положителна и на България беше дадена „зелена улица” да подпише договора със сила от 1 август 2007 г.
От тази дата отпадна и граничният контрол спрямо българските МПС за наличие на валиден сертификат „Зелена карта”. Това улесни свободното движение на хора и МПС в рамките на ЕИП.
С присъединяването към ЕС България стана външна граница на Съюза, затова бе въведена новата Гранична застраховка за МПС. Тя се издава и администрира от НББАЗ, продава се от застрахователните компании, членове на НББАЗ, на водачи на МПС от трети страни, които не притежават валиден сертификат „Зелена карта”. Граничната застрахователна полица, придружена със сертификат „Зелена карта”, е валидна за територията на ЕС.
- Какво всъщност представлява Многостранният гаранционен договор и какво е неговото значение?
-Многостранният договор има много голямо значение за държавите от ЕИП. Подписвайки го, те взаимно признават, че законно издадените регистрационни номера на МПС, нормално базирани на териториите на техните държави, са достатъчна гаранция, че МПС притежават валидна застраховка „Гражданска отговорност” и не се налага да се проверяват за нея от местните гранични и полицейски органи.
Националните бюра са институциите, които гарантират изпълнението на MGA и дават съответното покритие на автомобилите с българска регистрация, циркулиращи на територията на държави от ЕС. В случай на ПТП с участието на такъв автомобил ние като гарантираща институция даваме информация за покритие. Когато съответният автомобил притежава валидна застраховка „Гражданска отговорност”, ние уведомяваме обработващото бюро за наличието на такава, както и съответния застраховател, който следва да изпълни ангажимента си по издадената от него полица за съответното МПС. В случай, че компанията не изпълни задължението си, щетите се поемат от НББАЗ, след което се отправя регресен иск към застрахователя. В случай, че МПС е без застраховка, гарантиращата институция е НББАЗ.
Това са условията, които трябва да изпълняваме по MGA. Казано с две думи, системата „Зелена карта” цели максимална защита на увредените лица. Тя не е създадена за защита на водачите на МПС, а за увредените при ПТП трети лица.
-НББАЗ редовно организираше конференции и семинари за запознаване на всички застрахователи с Четвъртата автомобилна директива.
-Директивата всъщност разшири функциите и отговорностите на компенсационните органи и гарантиращите институции, за да може още по-лесно и бързо да става обезщетяването на пострадалите лица за нанесените им вреди.
Според изискванията на Четвъртата директива НББАЗ е институция, изпълняваща ролята на компенсационен орган. Това дава още по-голяма възможност на увредените на територията на ЕИП от чужди МПС български граждани да претендират за съответното обезщетение, връщайки се в България.
В тази връзка през 2007 г. бяха подписани допълнителни договори и споразумения между гаранционните фондове и компенсационните органи на страните от ЕИП.
-Промени ли се нещо при вас с въвеждането на новата регламентация на двустранните протоколи?
- По-точно бих се изразил така: в НББАЗ като обработващо бюро на територията на България при ПТП с чужди МПС следва да се съобразяваме с новата регламентация за двустранните протоколи, касаеща леки материални щети.
В някои страни от ЕС не се практикува попълване на двустранни протоколи, а са валидни само полицейските такива. Съгласно Вътрешните правила на СоВ националните бюра са единствено компетентни за прилагане на местното законодателство, регламентиращо застраховка „Гражданска отговорност”.
- Какво още бихте казали за Четвъртата автомобилна (моторна) директива?
-Тя задължава страните от ЕС да имат компенсационен орган, Информационен център (ИЦ), Гаранционен фонд (ГФ), представители за уреждане на щети. Много голямо е значението на информационните центрове. Те имат задължението да поддържат база данни, която да улесни максимално всяко от националните бюра, което се нуждае от определена информация за МПС, причинило щети на трети лица.
-Как действа нашият Информационен център?
-За съжаление Информационният ни център все още не успява да предоставя пълна и точна информация за МПС с българска регистрация, причинило ПТП. Трудностите идват не толкова от информацията за издадените застрахователни полици, колкото от данните, които се предоставят от МВР във връзка с регистрацията на МПС.
Застрахователите са задължени да подават пълна и точна информация по отношение на застрахователните полици, свързани с „Гражданска отговорност”. Полиците с разсрочено плащане на вноските, но неплатени, следва да се обявяват в срок за прекратени.
Тук е слабото място в Информационния център, тъй като се получава празнота по отношение на информацията за застраховката на въпросното МПС. От това страда и ГФ, тъй като даденото МПС остава без застраховка (независимо дали е в България, или в чужбина).
Освен тази слабост, в Информационния център има и липса на данни от МВР, касаещи валидността на регистрационните номера. Необходимо е да се знае дали МПС с определен регистрационен номер е в движение, дали номерът му е законно издаден, дали е обявено за издирване и т.н. Като го сверяваме с другата база данни (за застраховката), ние можем да подаваме съответно точна информация към другите национални бюра, за което ни задължава MGA.
-Тази непълнота ли е един от факторите да има неяснота и относно обхвата на застраховката „Гражданска отговорност”?
-КФН и ГФ (заедно с Информационния център) би трябвало да изхождат от еднаква база данни, за да дават по-точна информация по отношение на обхвата. Всяка невярна информация се отразява на гарантиращите институции, каквито са НББАЗ и ГФ.
Едно от условията при подписването на MGA бе обхватът на застраховката „Гражданска отговорност” на автомобилистите да бъде над 90 на сто от регистрираните МПС. Опасността за България не е в това, че ЕС може да върне граничния контрол за МПС с българска регистрация, а че спадът може да се отрази финансово на ГФ. Съответно от ЕС могат да поискат увеличаване на финансовия капацитет на фонда, което пък ще се отрази на цената на застраховката; и отново редовните застраховани лица ще плащат повече заради недобросъвестните водачи, които шофират без застраховка. Точно тук е ролята и отговорността на държавата и на нейните компетентни органи за по-голям контрол върху обхвата на застраховката „Гражданска отговорност”. Контролът трябва да бъде постоянен, а не кампаниен.
В някои държави (в Сърбия например) са организирали нещата по много елементарен начин. Там всяка година като приложение към свидетелството за управление на МПС се отбелязва наличието на застраховка „Гражданска отговорност” за съответния период. Без това приложение МПС не получава разрешение за движение. Затова в Сърбия обхватът на застраховката е един от най-високите в Европа.
Другото, което трябва да се обмисли, е дали да продължи практиката на разсрочено плащане на вноските по полиците, или да се въведе принципът на еднократно плащане, валидно за цяла година.
-Какво предстои на НББАЗ през следващите години?
-През изминалия период НББАЗ успя да изгради много добър имидж като структура, която има готовност да прилага всички правила на Съвета на Бюрата и да изпълнява подписаните договори и споразумения. Това е оценено от CoB по достойнство и вече втори мандат НББАЗ е член на УС на CoB. Като перспектива за следващите години мога да кажа едно: НББАЗ ще продължи да защитава интересите на своите членове в съответствие с Устава на Националното бюро, да заема подобаващо място в Съвета на Бюрата, да спазва подписаните международни договори и споразумения, да прилага всички директиви, приети от Европейската комисия и касаещи автомобилното застраховане.
Това са отговорности за много години напред, нека само да сме живи и здрави!
Разговора води Славимир Генчев
в-к Застраховател прес" бр.10-2009г.
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"Здравно застраховане"
д-р Ирена Мишева , "Управление на риска"
Христо Драганов, 2003 "Динамика на застрахователния пазар в Бьлгария"
Доц.д-р Диана Иванова, 2000 |