Член на УС и НС на ЗК “ЛЕВ ИНС” АД
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 24.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
"Кратка застрахователна енциклопедия" - първият български застрахователен речник.Издава "Застраховател прес" ООД
Години наред в застрахователната гилдия се говореше за необходимостта от издание от речников тип, в което да се включи целият терминологичен и понятиен инструментариум, употребяван в теорията и практиката на застраховането и осигуряването. Мнозина специалисти – по време на форуми, семинари и други събития – нерядко изразяваха мнението, че цари терминологичен хаос, който затруднява работещите в тези финансови сфери и понякога води до объркване, смесване и подмяна на понятията.
Така например по време на Шестата национална конференция по актуални проблеми на застраховането и осигуряването, която се проведе в Свищов през 2007 г., доц. д-р Йото Йотов (по това време преподавател в катедра “Застраховане и социално дело” при СА “Д. А. Ценов”) засегна в доклада си въпроса за чистотата на езика и точността на понятията. Той се спря на няколко основни понятия и тяхната понякога разнолика трактовка в застрахователната практика. Неговото изказване провокира неколцина от присъстващите да вземат отношение по този наистина наболял въпрос, а доц. д-р Георги Николов, тогава ректор на ВУЗФ, предложи да се пристъпи към изработването на специализиран речник, за да се избегне терминологичният безпорядък в осигурителния и застрахователния бизнес.
Това предложение впрочем бе подкрепено от всички присъстващи. Г-н Николов, като бивш парламентарист, припомни, че в повечето случаи много от законите се приемат от неподготвени хора, които правят импровизации в пленарната зала; това се отразява негативно върху нормотворчеството. Той призова и Комисията за финансов надзор, и медиите, и специалистите да проявят повече нетърпимост към тази практика и подчерта, че основните термини трябва да бъдат давани от специалистите. Разминаването в понятията и възможността да се тълкуват по един или друг начин може да отвори вратичка за умишлени злоупотреби.
Мнения по тази тема изказаха мнозина от участниците във форума. Любомир Найденов сподели, че за деветте години работа в Комисията за финансов надзор нерядко той и колегите му са били затруднявани от погрешни понятия, преводи и тълкувания; д-р Васил Владимиров (също бивш служител на Комисията за финансов надзор) изказа мнението, че и в областта на осигуряването има нужда от прецизиране на терминологията, особено при транспонирането на различни европейски директиви; доайенът в застраховането Лука Доков дори подчерта, че без изработването на терминологичен речник няма да може да се напредва и че това трябва да стане с разпореждане на надзора относно понятията, тъй като при сключване на международни договори задължително се уточнява: “Целта на този договор е...”, като следва определеното понятие…
Всички изразиха становището, че езикът и на застраховането, и на осигуряването трябва да бъде чист, в противен случай това може да доведе до неблагоприятни последици при оспорване на полица или друг документ, а доц. д-р Янаки Андреев обърна внимание на факта, че на английски език всичко е пределно ясно; проблемите възникват, когато започне да се превежда на български...
Същата година (2007) във Висшето училище по застраховане и финанси се проведе Четвъртият дискусионен форум на тема „Застраховане и осигуряване – общи черти и различия ”, чиято основна цел бе „присъстващите специалисти от различни гледни точки да уловят общите черти и различията между двете области” (доц. д-р Георги Николов), като отново бе поставен въпросът за терминологичната яснота.
Ще припомня, че доц. д-р Диана Иванова - главен секретар на Фондация “Проф. д-р В. Гаврийски”, в своята книга “Застрахователната култура в България” (изд. “Авангард Прима”, София, 2007) приложи терминологичен речник, в който бяха представени често срещани застрахователни термини.
Но едва през 2009 г. на книжния пазар в България се появи издание, което до голяма степен дава отговор на гореспоменатите проблеми - Кратка застрахователна енциклопедия с автори проф. д.ик.н. Христо Драганов и Петър Андасаров – директор на в. „Застраховател прес”.
Изданието ще бъде представено официално в скоро време, а в този брой ви предлагаме предговора на енциклопедията, чийто автор е проф. Драганов.
Славимир Генчев в-к "Застраховател прес" бр.17
Проф. Христо Драганов, Петър Андасаров. Кратка застрахователна енциклопедия, „Застраховател прес”, София, 2009.
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"Международни икономически отношения и застраховане "
Проф.д-р ик.н.Христо Драганов, 2004 "Математически методи и модели в животозастраховането и пенси"
Д-р Никола Чолаков, 2003 |