"ГРАВЕ България Животозастраховане ЕАД"
Член на Управителния съвет и Оперативен директор
"ГРАВЕ България Животозастраховане ЕАД"
Член на Управителния съвет и Оперативен директор
Шофьори, причинили пътнотранспортно произшествие, масово сменят застрахователната компания, когато трябва да сключат задължителната застраховка "Гражданска отговорност". Причината е, че някои компании у нас като "Виктория", "Бул Инс" и други вече са въвели "бонус-малус" системата.
При нея провинилите се водачи плащат по-скъпа полица, а за тези, които не са - получават отстъпки.
За момента 95% от клиентите, които заради провинение трябва да платят по-висока премия просто се местят в друга компания, каза за "Монитор" заместник-председателят на управителния съвет (УС) на Асоциацията на българските застрахователи и председател на УС и изпълнителен директор на ЗАД "Виктория" Данчо Данчев.
Задължителната застраховка на шофьорите, причинили щети, може да поскъпне до 3 пъти, а за тези, които нямат провинения, цената може да падне с 5-10%.
Реалните ефекти от "бонус-малус" системата ще дойдат едва когато всички застрахователи я въведат. За да стане това, е необходимо да се изгради обща електронна система между застрахователите и КАТ
Засега по-голям (70 на сто) е делът на шофьорите, които не са причинили произшествия. От провинилите се 30% делът на тези, чиято застраховка поскъпва 3 пъти, е много малък. За най-голяма част от виновните водачи полицата поскъпва между 5 и 10%, обясни Данчев.
С "бонус-малус" системата всяка компания ще може да провери дали водачът е причинил ПТП и полицата му да бъде съобразена с това, което е извършил.
Докато не се въведе системата, шофьорите ще сключват застраховката в друга компания, след като вече се провинят в едната, за да избегнат по-скъпата полица.
С въвеждането на системата ще се подобри индивидуалната оценка на риска, а това ще се отрази положително на резултатите на застрахователите.
По-ниската цена за коректните водачи ще стимулира шофьорите да се държат по-дисциплинирано и отговорно на пътя, заявиха за "Монитор" от ЗАД "ДЗИ".
Въвеждането на единната електронна система между КАТ и дружествата се предвижда да стане през тази година. Някои застрахователи обаче са скептични, че тя ще заработи до края на 2010 г.
Източник: в. Монитор
|
"Математически методи и модели в животозастраховането и пенси"
Д-р Никола Чолаков, 2003 "Общо застраховане - принципи и практика"
Янаки Андреев, 2004 "Основи на презастраховането"
Радослав Габровски, 1998 |