2010 г. е година на стабилизация, но е рано да се говори за излизане от кризата

15 Април 2010 г.,zastrahovatel.com
Николай Логофетов, председател на УС и изпълнителен директор на „Граве България Животозастраховане” ЕАД и „Граве България Общо застраховане” ЕАД

- Г-н Логофетов, брутният премиен приход на застраховането в България за 2009 г. отчита намаление от 6.3% на годишна база; животозастраховането – 18%, а в общото застраховане – 4.2%. В същото време статистиката за безработните от началото на тази година също не е обнадеждаваща – 10 на сто регистрирани безработни през месец февруари. Как се отразява неблагоприятната икономическа среда на пазара на животозастраховането през тези първи месеци?

- Цялостната икономическа картина не е благоприятна и животозастрахователният бизнес не прави изключение. През последните години се увеличава делът на дългосрочното животозастраховане. Нормално е през 2009 г. – 2010 г. хората да имат финансови затруднения, да чувстват сериозни проблеми в поддържането на бизнеса си, да намаляват значително оборотите на фирмите им, да са стеснили дейността си, закрили фирмите си или в някои случаи да са останали без работа. Всичко това рефлектира пряко в животозастрахователната дейност. Обнадеждаваща е все пак тенденцията, че новосключените през тази година застраховки „Живот” не са по-малко на брой в сравнение със същия период на 2009 г. и няма реален спад. Това показва, че потенциалният пазар за животозастраховките е налице, защото, образно казано, те са остров на сигурност и спокойствие за самите застраховани. Вярно е, че част от обществото изпитва финансови сътресения, но, от друга страна, депозитите в банките се увеличават чувствително през последните две години. Обикновено това се случва в периоди на криза, но показва, че българите са хора, които могат да спестяват и да заделят за по-добри времена. Увеличаването на депозитите се дължи и на атрактивните условия, които банките предлагаха, за да се набере ресурс, който да може през следващите месеци да бъде отпускан под формата на кредитиране. В животозастраховането има известна аналогия, защото и тук се спестява и натрупва капитал, отново има доходност върху спестяванията на застрахованите, а по отношение на сигурността в спестяването животозастраховането е една от най-надеждните и контролирани сфери на бизнеса. Към всичко това се прибавя и защитата върху живота, физическата цялост, трудоспособността, здравето – все предимства пред останалите форми на спестяване. Хората, които са осъзнали това продължават да поддържат застраховките си. По-голям проблем е, че много клиенти под пресата на тежките финансови процеси в страната не поддържат полиците си, като не плащат премиите си, някои искат да ги прекратят, да ги откупят обратно дори с цената на известни загуби. Това са факторите, на които се дължи спадът в брутните премийни приходи на целия пазар.

 

- Ясно е, че страните от ЕС постепенно излизат от кризата и това е добър индикатор за застрахователните компании у нас, особено за вашата, която е със 100% австрийско участие. И все пак продажбата на продуктите ви зависи от жизнения стандарт у нас. Как се развиват „Граве България Животозастраховане” ЕАД и „Граве България Общо застраховане” ЕАД през тази година?

- На фона на цялостната картина на пазара нашите две компании се развиват добре. За това говорят резултатите, които са по-добри от средните за пазара. Все пак отчитаме спад с около 11% за животозастраховането през 2009 г.  Това, от друга страна, означава, че сме със 7-8 пункта по-добре от средните нива за пазара. Новият бизнес също ни удовлетворява. Има клиенти, които преустановяват плащане на бъдещите си премии или искат да откупят полиците си с цената на известни загуби. Има и хора, които разбират, че могат да отложат плащането на премиите, като след време да реактивират полиците си или да получат заем срещу тях.

В животозастраховането резултатът за 2009 г. е печалбата от дейността преди данъци в размер на 1 632 000 лв., доста добър показател, който ни поставя на едно от челните места на пазара.

В общото застраховане все още сме млада компания и регистрираме ръст от дейността си, като и тук постигаме положителен финансов резултат преди данъци в размер на 111 236 лв. Реализираната печалба и в двете дружества е достатъчно красноречиво доказателство за успешната политика на „ГРАВЕ” на българския пазар и е ясен знак, че клиентите, партньорите и акционерите могат да бъдат спокойни за развитието на компанията и за средствата, които управлява.

 

- Разкажете повече за представянето ви в общото застраховане и новите ви продукти „блок-полицата” ( застраховката срещу пожар) и имуществената застраховка за малък и среден бизнес, които стартирахте през миналата година?

- „Блок-полицата” стартира в средата на миналата година. Тя е опростена като начин на сключване, с ниска цена, с добри покрития и се предлага като основен продукт, но и като допълнение и екстра към съществуваща застраховка „Живот” например или към други наши продукти.

Вече от два месеца продаваме и имуществена застраховка за малък и среден бизнес. Този продукт предлага защита от пожар, буря, кражба, изтичане на вода, природни катастрофи и счупване на стъкла на офиси, магазинчета, аптеки, оптики, пекарни, малки хотели, малки ресторанти, училища, спортни зали, малки цехове и други. Според мен това е перспективна ниша и смятаме, че с австрийския опит и качеството на продуктите ще имаме успех.

 

- Същото важи ли и за животозастрахователните ви нови допълнителни покрития със здравен елемент (дневни пари за болничен престой и средства за операция вследствие злополука и заболяване), които започнахте да продавате в късната есен на 2009 г.?

- Може да се каже, че интересът към тях се засилва, защото тенденцията през последните 2 години е да се търсят продукти със здравен елемент.

Те се предлагат активно от брокерите, с които си партнираме, а също така и от собствената ни стуртура за продажби. Изобщо през тази година делът на продажбите на застраховки от подобен характер ще бъде по-голям. Това са продукти, които може да се сключат или като допълнение към нови полици, или може да бъдат сключени към вече съществуващи полици (т.е. допълнителни покрития към основните дългосрочни застраховки „Живот”). Тези допълнителни покрития са с едногодишен срок, нямат спестовен характер, а са чисто рискови и се подновяват всяка година.

 

- Имате ли представа каква е възрастовата характеристика на вашите клиенти?

- Статистиката ни показва, че през последните няколко години има известно подмладяване на застрахованите. Докато преди 7-8 години средната възраст на застрахованите лица беше 41-42 години, в момента тя е  37-38 години.

 

 

- Вие твърдо запазвате 5.5% пазарен дял в животозастраховането през 2009 г. Какви са вашите амбиции през тази година?

- За нас не е водещ мотивът да имаме определен пазарен дял, а да се развиваме възходящо. Важното е да следваме изградената политика, да отбелязваме ръст в дейността, да сме по-добри в сравнение с предходни периоди, да изпълняваме годишната, 3-годишната и 5-годишната си програма. Нашите цели са да се утвърдим като един от водещите животозастрахователи в България в дългосрочното животозастраховане, да имаме своята ниша и своя сегмент, клиентите да ни асоциират с качествена, значима и стойностна компания. Естествена е и целта ни да постигаме добър финансов резултат за клиентите си под формата на доходност, а също така и за акционерите и собствениците на компанията.

 

- Предстои ли разширяване на продуктовата ви гама с нови животозастрахователни продукти и как се развива застраховката „Живот” с инвестиционен фонд, след като вие инвестирате на световните пазари чрез инвестиционното си дружество „Секюрити”? Каква е ситуацията на тези пазари?

- През тази година ще разширим покритието на застраховката, свързана с инвестиционен фонд, и това ще бъде положителна стъпка в развитието на продуктовата ни гама. Става дума за застраховка „Живот”, свързана с инвестиционен фонд, която е с гарантирана застрахователна сума. Работим и върху чисто рисков едногодишен продукт , който може да се комбинира с други допълнителни покрития или да се предлага на по-големи фирми и предприятия.

Що се отнася до ситуацията на капиталовите пазари картината съвсем не е лоша. През последните 8-9 месеца има положителни резултати в по-развитите икономики в Европа и в САЩ, данните и от азиатския пазар са обнадеждаващи. През последната година доходността и тенденцията е добра и това ни помогна през последните няколко месеца на 2009 г. да увеличим продажбите на застраховките „Живот” с инвестиционен фонд. Независимо че в България кризата все още не е отминала, според мен сега е подходящ момент да се инвестира в подобен тип продукти, защото неминуемо следва период на подобрение и развитие.

 

- Какви са тенденциите, според вас, за икономиката у нас и в частност за пазара до края на 2010 г.; има ли светлина в тунела, или трябва да отложим оптимизма за 2011 г. - 2012 г.?

- Трудно е да се каже, че през тази година ще има чувствително подобрение. Според мен 2010 г. е година на стабилизация, но е рано да се говори за излизане от кризата или за ясна тенденция. Известно е, че в България процесите следват световните тенденции със закъснение от 6 месеца до една година, същото беше и с началото на кризата. В Западна Европа и в другите развити икономики излизането от кризата ще бъде по-ясно изразено, докато в България този процес може да е малко по-продължителен. Това е така, защото страната ни е малка, производството не е на ниво, износът е слаб, разчита предимно на вносни стоки, бизнесът е доста свит, трябва да се поддържа нисък бюджетен дефицит, ситуацията в съседните ни държави също оказва неблагоприятно влияние. Тежкото икономическо състояние на Гърция неминуемо се отразява. През последните 15-20 години тя е сред най-големите инвеститори в България и това не може да няма своето влияние. Испания през последните години също имаше сериозно присъствие в инвестициите в строителството, в инфраструктурата и в търговията на България, а сега е в тежка икономическа криза. Нашият туризъм и строителният бизнес почувстваха сериозно сътресенията на икономическата криза. Същото важи за банковия и финансовия бизнес у нас. Затова според мен 2010 г. ще бъде приблизително повторение на 2009 г. като резултати и като пазар, като в някои сектори може да е малко по-добре, но в други ще е по-зле. От 2011 г. би трябвало да има постепенно подобрение и излизане от кризата. Важно в тази ситуация е каква ще бъде политиката на всяка отделна застрахователна компания, за да може по-бързо и адекватно да се справи с неблагоприятната среда, както и с новите възможности и предизвикателства.

 

- Как трябва според вас да се разбира новото повишаване на минималния гаранционен капитал до 7 млн. лв. специално за животозастрахователните дружества, за тези, които продават „Гражданска отговорност”на автомобилистите и финансови застраховки? Това по-рискови области в застраховането ли са; някаква форма на превантивна мярка в случай на неплатежоспособност за такива компании ли е?

- По-скоро това е мярка, която е свързана с инфлацията в Еврозоната и е един вид индексация, имаща за цел да гарантира капиталовата адекватност на компаниите. В периоди на криза и повишен риск в макроикономически аспект е донякъде обяснимо да има търсене и засилване на мерките за гарантиране на сигурността на клиентите на застрахователни услуги. Тази мярка по-вероятно ще засегне неголям брой компании, тъй като повечето от лицензираните дружества на пазара покриват и към момента тази граница.

 

Разговора води Илеана Стоянова



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
orange_li
"Книга за парите"
Методи Христов Станимир Христов, 2002
orange_li
"Застрахователен пазар"
Боян Илиев, Ирена Мишева, 2005