Стига вече с “бонуси” по “Гражданска отговорност”

28 Септември 2010 г.,zastrahovatel.com
в-к "Труд"

Петрозар ПЕТКОВ, изпълнителен директор на "Бул инс" , пред Леонора ЛЕКОВА

- Г-н Петков, говори се, че обхватът на застраховка "Гражданска отговорност" продължава да пада. Какви са вашите данни?

- Смятам, че е около 73-74 на сто. Положението е критично и трябва да се вземат сериозни мерки, защото процентът е далеч от санитарния минимум. Според европейските регламенти поне 90 на сто от превозните средства у нас трябва да имат "Гражданска отговорност". Така че e крайно време Гаранционният фонд, КФН и Пътна полиция да синхронизират действията си. И да не разчитат на мерки, които вече не са ефективни.

- Какво имате предвид?

- Например стикерите за застраховка "Гражданска отговорност", които се поставят на предното стъкло на автомобила наред с лепенката за технически преглед и винетката, изиграха ролята си и вече са напълно излишни. Искам да припомня, че бяха въведени на 1 юли 2005 г. с идеята да се улесни КАТ при проверките на пътя. Напоследък обаче масова практика е да се лепят годишни стикери, въпреки че водачът е платил само първата и втората вноска от застраховката. Така при проверка шофьори без полица излизат с номера, че имат стикер за цялата година, а са забравили полицата си вкъщи.

- От много време говорим, че крачка към по-добрия контрол е КАТ да предостави информационния си масив на застрахователите. Очаквате ли това да стане до края на годината?

- Проблемът е, че тази информация в известен смисъл е защитена. Ето защо досега КАТ не можеше да ни даде данни за това какви коли има даден човек, къде се водят, на какви адреси. Ако ние разполагаме с всичко това и го отнесем към сключените застраховки, веднага ще се види кой е редовен и кой не е. Но опасението е, че тези данни могат да се използват от злонамерени служители.

В същото време информационният масив на КАТ за ПТП-тата е необходим и за въвеждане на системата "бонус-малус". Чрез нея застраховката няма да представлява покритие за автомобила, а ще се събира на база личните качества на самия шофьор.

Така ако аз съм шофьор от 40 г. и нямам ПТП, ще получа от застрахователя някаква отбивка. Обратно, когато имам някакви провинения, ще плащам повече. Т. е. размерът на застраховката ще зависи от професионалните качества на водача, а не от това дали кара мерцедес или шкода. Тогава и цените ще бъдат адекватни.

- Тези неща ги слушаме от 10 години. Кога системата "бонус-малус" ще стане факт?

- Никой не може да каже. Преди говорихме, че от 2010 г. ще минем към електронни полици. Сега ги отлагаме за 2011 г. А всъщност с електронните полици ще може в реално време да се вижда кой автомобил е застрахован и кой не е. Така КАТ ще може предварително да санкционира нередовните водачи.

- Защо тогава въвеждането им се отлага?

- Всички застрахователи имат електронни полици, но ако ги въведем, ще дръпнем чергата под краката на брокерите и агентите. Това е бизнесът, който ги храни. Големите брокери също имат изградени информационни системи, но им е по-лесно да си разхвърлят кочаните в страната и после да си ги съберат. Докато всички застрахователи не кажат - добре, ще се издават полици само в електронен вид, нещата няма да се оправят.

- Има мнение, че това не се прави, защото се крият обороти. Как ще коментирате?

- Не бих казал. Ние сме задължени да представяме в КФН информация за сключените застраховки в седемдневен срок. И ако не го направим, ни наказват. Но, разбира се, има и недобросъвестни агенти. Например вземат цял кочан, отчетат 10 полици, а другите 20 не можеш да ги намериш. А хората са си платили. Накрая застрахователят опира пешкира. Трябва да се въведе ред, ама няма, защото КФН не налага драстични глоби и наказания. И все още не е премахната системата да се дават бонуси по "Гражданска отговорност". Време е да се сложи край на тези пилета, бутилки с вино, бензин...

Докато това не се премахне и не се отрежат главите на някои компании, нещата няма да се оправят. Защото тази полица българинът я счита като вид данък. И не се интересува откъде ще си я купи.

- Каква е ситуацията в сектора? Усеща ли се краят на кризата?

- Кризата в нашия сектор е сериозна. По данни на КФН спадът за шестмесечието е над 5% в сравнение със същия период на м. г. За цялата година очакваме намалението да стигне до 10% и ако го задържим на това ниво, ще бъде добре. Бизнесът обаче се върти около автомобилното застраховане, което акумулира повече от 76 на сто от премийния приход на бранша. Над 40 на сто от тези 76 на сто се формират от "Гражданска отговорност", което е лошо за държавата. Единствено ние и Румъния сме с такъв голям процент и това е характерно за слабо развитите страни. Обхватът на такива важни клонове от застраховането като имущество, отговорности, морски и авиационен бизнес намалява.

Ще ви дам пример с различните професионални отговорности. За някои клонове от икономиката те са задължителни, но просто не се спазват.

- За кого са задължителни?

- Съгласно лекарския закон всеки лекар трябва да има такава застраховка. Това не се прави, но никой не го интересува. С адвокатите е същото. Но у нас такива застраховки имат само адвокатите, които представляват интереса на чужди корпорации и трябва да защитават дела за милиони. Всички останали вятър ги вее на бял кон.

Очаквам нещата и в България да се променят. Преди години исковете към лекари се брояха на пръсти. Сега все повече хора почват да си търсят правата. Така че тези застраховки имат голям потенциал, но в момента, както вече говорихме, пада дори "Гражданска отговорност".



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки