Генерален секретар
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 22.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Всяка четвърта кола без „Гражданска”
Покритието на „Гражданска отговорност” преди празниците е било около 76 процента и близо една четвърт от автомобилите в движение у нас се използват, без да имат задължителната застраховка. Това сочат изчисленията на Асоциацията на българските застрахователи.
Страната ни е далеч под критичния праг от 90 на сто, което значително увеличава рисковете от санкции от страната на евроинституциите. Според брокери надеждата е към края на февруари и началото на април хората да започнат по-активно да закупуват полици „Гражданска отговорност”, защото
през по-топлите месеци карат повече колите си.
Дотогава обаче има опасност още през януари делът на покритието на задължителната застраховка в страната да падне до 70 на сто, прогнозират брокери.
В последните години през ноември и декември се разгарят споровете за цените на застраховката. Доскоро имаше доста начини дъмпинг. На клиентите се предлагаха какви ли не бонуси от печени пилета и бутилка вино до 10-20 литра гориво. От началото на декември обаче Комисията за финансов надзор (КФН) забрани тези практики, което доведе до силно намаляване на рисковете от подбиване на цените, коментират брокери. Според някои застрахователи най-вероятно това е и една от причините броят на сключените застраховки в края на 2010 г. е по-малък спрямо аналогични периоди в предишни години.
С решението на КФН се регламентира, че при разсрочено плащане на премията по „Гражданска отговорност”
размерът на вноските трябва да съответства
на периода на покритие на застрахователния договор и плащането на всяка разсрочена вноска трябва да бъде в началото на периода, за който тя се отнася. Целта на мерките, предприети от финансовите надзорници е да се прекрати недобросъвестно моделиране на застрахователните тарифи, чрез което се залага нарушаване на правилата и цялата дължима премия не се събира. Заповедта е превантивна мярка, насочена към запазване на прозрачността и предсказуемостта на пазара и своевременно предпазваща застрахователи от възможни вредни последици както за самите тях, така и за потребителите на техните услуги.
Според офертите на най-големите застрахователи
у нас в момента за 10-годишен лек автомобил с двигател до 1500 кубика, шофиран от водач на 40 години от София с 15 години стаж зад волана, „Гражданска отговорност” струва от 175 до 245 лв. за цяла година. При положение, че собственикът на возилото няма да пътува с него зад граница, максималната премия може да падне до 219 лв. С 5 лв. е по-евтина полицата за колите с двигател с по-малък работен обем.
За средно голям град като Плевен например цените за задължителната застраховка при същите условия варират от 170 до 230 лв. (165-199 лв. без валидност в чужбина).
Брокери от водещите застрахователни компании прогнозират към края на 2011 г. застрахователните полици да са средно с около 20 на сто по-скъпи, отколкото през миналата година.
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"Наръчник на застрователния посредник"
Христо Драганов
Румен Гълъбинов, 2003 "Динамика на застрахователния пазар в Бьлгария"
Доц.д-р Диана Иванова, 2000 "Застрахователни измами в България и разкриването им
"
Юрий Тодоров, 2007г. |