Президент на Борда на директорите
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 22.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Ключовите думи за успеха са „внимание за клиента”
- Целите ми са „Интерамерикан” да расте и да стане печеливша
- В рамките на две години възстановяването от кризата ще се усети и в България
- Г-н Хоммел, за първи път ли сте в нашата страна? Какви са впечатленията ви от София и от „Интерамерикан България”?
- Да, за първи път съм в България и много се радвам да бъда тук и да се срещна с българските колеги от „Интерамерикан”. София е голям град, с много таксита – като в Истанбул и Ню Йорк. Има красиви сгради, особено църквите. Хората са много приятелски настроени. Това е добре, когато си за първи път в град, който не познаваш. Чувствам се добре дошъл в София. Хората в „Интерамерикан България” също са много приятелски настроени. Направих обиколка в Централно управление и се запознах с всеки от служителите. Те са висококвалифицирани хора, които направиха възможно изграждането на компанията само за няколко години до нивото, на което е тя сега. Ние сме много горди, че притежаваме в портфейла си тази добра компания.
- Как ще коментирате финансовите резултати на „Интерамерикан България” в общото и в животозастраховането за 2010 г.?
- Ние сме много доволни от премийния приход на „Интерамерикан България” в общото и в животозастраховането. Пазарът беше много труден, но ние имаме добър ръст. Резултатите могат да са и по-добри, особено в общото застраховане. Именно по това трябва да работим през следващите 2-3 години – да направим компанията печеливша.
- Какви са целите, които си поставяте като председател на Борда на директорите на „Интерамерикан България”?
- Те са две и са съвсем естествени. Когато компанията е толкова млада като „Интерамерикан България”, е необходимо да се разраства, особено в животозастраховането. В общото застраховане също има много възможности за това. Те са дадени от агентите и агенциите, които имаме, както и от онлайн продажбите. Втората цел е да се увеличи печалбата след облагане с данъци, особено в общото застраховане – компанията да излезе на плюс вместо минуса, на който е в момента.
- Какви ще бъдат приоритетите в работата ви, за да постигнете тези две цели?
- Това беше една от дискутираните теми по време на заседанието на Борда на директорите. Според мен първият приоритет е компанията да стане печеливша. Затова трябва да се види къде има висока щетимост и е необходимо да бъдат увеличени премиите. Или къде трябва да отбележим по-висок ръст, като направим повече обем срещу същия покрит риск.
- Портфейлът на „Интерамерикан България” е по-добър като диверсификация от общите за пазара показатели. В същото време една от целите на компанията ви е да увеличи още повече дела на имуществените и карго застраховките, на полиците „Злополука” и др. неавтомобилни застраховки в портфейла си. Как смятате да направите това, като се има предвид, че на българския застрахователен пазар делът на автомобилното застраховане е над 70%? Какво е вашето ноу-хау, с което постигате тази по-добра диверсификация?
- Да, това също е една от важните цели на „Интерамерикан България” за следващите 2-3 години. Мисля, че сътрудничеството ни с агентите, брокерите и банките би могло да помогне за успешното преструктуриране на портфейла ни, така че да имаме повече неавтомобилни застраховки.
- Смятате ли да предоставяте нови услуги, или да променяте продуктите си, за да станат още по-атрактивни за клиентите? Все пак „Интерамерикан България” беше първата застрахователна компания у нас, която предложи услугата „Домашен майстор”.
- Аз не познавам българския застрахователен пазар добре, за първи път съм тук. Но предполагам, че това, което виждаме в други страни, би било успешно и в България. Там се добавят подобни услуги към застрахователните продукти. Хората харесват такъв вид помощ. Става дума не само за пари, но и за разчистване на безпорядъка и последствията след пожар или друго застрахователно събитие.
- Освен „Домашен майстор” какви други подобни услуги се предлагат към имуществените застраховки в по-развитите в застрахователно отношение страни?
- Предлагат се противопожарна защита, системи за защита от крадци, профилактични инспекции от полицията и пожарната, съвместна работа с правителствата, за да бъдат направени градовете по-сигурно място за живеене, отколкото са в момента. Освен това се изпращат майстори, които да ремонтират застрахованото жилище след пожар.
- На какво ще държите най-много в своята и съответно в работата на служителите на „Интерамерикан България”? Какви са вашите ключови думи за успеха?
- Ключовите думи са „внимание за клиента”.
- А кое очаквате да бъде най-голямото предизвикателство пред работата ви в България?
- Да проуча компанията и пазара много добре, за да мога наистина да помогна на Коста Чолаков и неговия екип. Да не му досаждам с глупави въпроси, а да му помогна в откриването на нови клиенти и нови възможности на пазара. Така че наистина „Интерамерикан България” да достигне ръста и печалбата, която си е поставила за цел. Така че Коста Чолаков да може да разчита на мен и на моя досегашен опит, който да приложа и тук. Да можем да водим диалог и да усъвършенстваме персонала на „Интерамерикан България”.
- Какъв е досегашният ви професионален опит?
- Работя вече 30 години във финансовия бизнес, като през повечето време съм бил в банково-застрахователния бизнес – Рабобанк (един от основните акционери на EUREKO) и Интерполис. А през последните три години работих в Аверо Ахмеа – най-голямата компания в Белгия, която работи само с брокери и агенти. Това е добър професионален опит, който би бил от полза за „Интерамерикан България”.
- Предполагам, че имате ясен поглед върху глобалната криза и нейното отражение върху финансовите пазари. Кога очаквате да свърши кризата?
- Бих бил богат, ако знаех точния отговор на този въпрос. Важно е да се спомене, че аз съм само председател, а в Борда на директорите имаме много добри специалисти, които биха могли да помогнат на Коста Чолаков и на екипа на „Интерамерикан България”. Информациите, с които разполагаме, и анализите, които сме направили, показват, че 2011-а е вече година на леко възстановяване от кризата в световен мащаб благодарение на Китай, Бразилия и Индия. Според мен в рамките на две години възстановяването ще се усети и в Източна Европа, а в частност и в България.
- Как виждате „Интерамерикан България” след 5 години, когато кризата вече ще е отминала?
- Според мен за 5 години „Интерамерикан България” ще удвои премийния си приход и ще достигне 2 млн. евро печалба.
- А след 10 години?
- Не бих могъл да предвидя какво ще стане след 10 години. Това е невъзможно. Надявам се „Интерамерикан България” да удвои пазарния си дял за пет години, а през следващите пет да го удвои още веднъж. Когато фундаментът на една компания е стабилен, за 10 години от малка тя може да се превърне в много голяма. Това показва опитът на другите страни.
- Кой е най-важният урок, на който искате да научите служителите на „Интерамерикан България”?
- Да стоят близо до клиентите си и до корените си, до историята си и до това, в което са добри.
- Бихте ли направил прогноза кога застраховането в България ще догони западноевропейското по показателя застрахователно проникване?
- Културата в Европа не е толкова различна, колкото си мислим. На българския застрахователен пазар работят няколко големи западноевропейски компании – Алианц, Дженерали, Юрико, някои астрийски компании. Заедно с българските компании и правителството те могат да развият същото отношение към застраховането. Когато българската икономика започне да расте и хората станат по-заможни чрез земеделие или чрез малък и среден бизнес, ще има все повече нужда от застраховки не само в общото, но и в животозастраховането, защото ще има повече пари за спестяване и за харчене. Затова може би в рамките на 10 години застраховането в България ще догони западноевропейското по застрахователно проникване.
- Какво ще пожелаете на колегите си от „Интерамерикан България” и на клиентите на компанията?
- Здраве и благополучие.
- А на себе си?
- Същото. Според мен най-важното е да сме здрави.
Йоанна Стефанова
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"Основи на презастраховането"
Радослав Габровски, 1998 "Динамика на застрахователния пазар в Бьлгария"
Доц.д-р Диана Иванова, 2000 "Застраховането в България"
доц. д-р Алекси Тасев , 2012 |