Системата БОС е навременното брокерско решение

12 Април 2011 г.,zastrahovatel.com
Светлозар Тонев, изпълнителен директор на “Гравис България” АД

 

·         Тя е от най-висок технологичен клас и е уникална за България

 

 

Визитка:

 

Светлозар Тонев е роден през 1968 г. в София. Завършва Техническия университет в София, специалност “Компютърни системи и управление”. Има 18 години стаж в ИТ бранша. Изпълнителен директор на “Гравис България” АД става в началото на тази година.

“Гравис България” АД е пълноправен правоприемник на "РайтНет” (1997-2007) и “А-Консулт БГ” (2007-2009). След сливането си с “Алгорита” ООД е сред ИТ лидерите на българския пазар. През своята 14-годишна история “Гравис България” АД реализира множество проекти в страната и цяла Европа, а именно в Германия, Австрия, Дания, Холандия, Полша, Русия, Македония и други.

Разработването на брокерската оперативна система (БОС) е съвместен проект на “Гравис България” АД и “Сиела софт енд пъблишинг” АД, стартирал през 2010 г. Продуктът е предназначен за застрахователни брокери. Има амбицията да даде адекватно решение на новите изисквания на този пазар.

 

 

- Г-н Тонев, как решихте да се заемете с тази сложна задача?

- Имахме контакти със застрахователни брокери и запитвания от някои от тях. Това ни накара да направим проучване на тази пазарна ниша. От пръв поглед забелязахме, че дейността на брокерите е сложна и разнообразна, много различна от дейността на застрахователните компании. На пазара има сериозни софтуерни решения за застрахователите – там пазарът е отдавна разпределен. А застрахователните брокери са останали някак встрани – няма адекватно софтуерно решение, което да обслужва тяхната дейност. Под адекватно решение разбирам такова, което и технологично, и функционално да отговаря на спецификата на тяхната работа.

Друга важна причина, поради която решихме да се захванем с тази задача през 2010 г., бяха подготвяните тогава законодателни промени – Наредба № 42 на Комисията за финансов надзор (КФН), която на 3 ноември 2010 г. беше приета и се очаква да влезе в сила в средата на тази година. Тя постави нови изисквания към застрахователните компании – за електронно издаване и отчитане на полиците за “Гражданска отговорност”. Самите застрахователи по спешност започнаха да привеждат своите информационни системи в съответствие с изискванията на тази наредба. А брокерите отново останаха встрани от този процес. Законодателят не помисли как да уреди тяхното участие в новата единна система и в момента те са пред голям проблем. Ние имаме амбицията да предложим решение на този проблем с нашия софтуерен продукт.

 

- Колко време ви отне разработването на системата?

- Първата версия пуснахме за около 8 месеца, което е един наистина кратък срок за такава разработка. Продължаваме да развиваме продукта и сигурно още дълго време ще го развиваме в условията на така динамично променящото се законодателство. Но силата на един софтуерен продукт не е в това той да бъде първоначално направен, а по-скоро в наличието на капацитет от страна на създателя му да го поддържа и развива дългосрочно. Да го държи винаги в съответствие с действащото законодателство и да посреща постоянно нарастващите изисквания на клиентите. Екипът на “Гравис България” АД, който се състои от 38 висококвалифицирани софтуерни специалисти, в комбинация с мощната дистрибуторска мрежа на “Сиела софт енд пъблишинг” АД са добра гаранция за наличие на такъв капацитет.

 

- Какви възможности дава новият софтуер?

- Той обхваща напълно дейността на застрахователния брокер. Като се започне от описание на структурата и персонала на брокерската компания, клиентската й база данни, обектите й на застраховане, видовете застраховки, с които работи, и техните тарифи. Системата БОС поддържа и тарифен калкулатор, изготвяне и отпечатване на полици, отчитане към застрахователите в реално време, както и следене на плащания (вътрешна финансова отчетност, изчисляване и управление на комисиони и интеграция със счетоводен софтуер). Като допълнение към това БОС притежава вградени възможности за он лайн комуникация с информационните системи на застрахователните компании, които имат такава технологична готовност. Комуникацията се извършва посредством web services и включва директен запис на застраховката в системата на застрахователната компания, както и отпечатване на генерирания от системата на застрахователя оригинал на полицата.

 

- Има ли друг подобен софтуер у нас?

- Част от брокерите ползват един или друг софтуер – собствена разработка или готов продукт, но нашите наблюдения са, че наличните решения не са на достатъчно високо технологично ниво, което да позволи директна комуникация с информационните системи на застрахователните компании. Съществуващите продукти по-скоро решават някои вътрешно-организационни нужди на брокерите. Системата БОС е изградена с най-ново поколение JAVA  технологии и релационни бази данни, което я прави система от най-висок технологичен клас. Затова мога със сигурност да твърдя, че в момента няма друга такава система на българския пазар.

 

- Има ли вече проявен интерес от страна на застрахователни брокери към системата БОС?

- Да, дори едни от най-големите застрахователни брокери вече я използват в ежедневната си дейност.

 

- Предвид уникалността на вашата система проявяват ли интерес към нея и други брокери, които по-късно са разбрали за съществуването й? Как я популяризирате сред потенциалните й ползватели?

- Определено има интерес към системата и ние се стремим да я популяризираме чрез презентации пред брокерските асоциации. Използваме и възможностите на директния маркетинг. Не планираме масова рекламна кампания, тъй като аудиторията е много специализирана.

 

- Само големи брокери ли проявяват интерес към вашия нов продукт?

- Не. Системата БОС може да бъде от полза и за малки брокери, като ползването й в случая става на съвсем различен принцип. Подобен сложен софтуерен продукт изисква клиентът да има собствен сървър и техническа инфраструктура, за да може да го инсталира и ползва. Малките брокери едва ли правят подобни инвестиции. За тях предлагаме изключително модерната концепция “софтуерът като услуга”. Те могат да ползват БОС на наши сървъри, като ние гарантираме конфиденциалността и защитата на техните данни и 24-часова работоспособност на системата. За целта е необходимо те да имат обикновен компютър или лаптоп, връзка към интернет и да заплащат неголяма месечна такса за ползване. Те не закупуват софтуера, а само го ползват.

 

- А имат ли възможност да пазят и при себе си пълния архив на своите данни, които са на вашите сървъри?

- Разбира се, данните са си техни и те по всяко време могат да ги свалят от нашите сървъри на своя компютър под формата на текстови файлове.

 

- Системата БОС изглежда доста сложна разработка и вероятно не е евтина. Какви са условията за закупуването или ползването й?

- Предвидили сме гъвкаво ценообразуване, съобразено с пазара и големината на брокерската компания. Даваме възможност и за разсрочени плащания – лизинг за 6 или 12 месеца. А ползването на софтуера като услуга е съвсем достъпно за всеки брокер – цените започват от 50 лева на месец.

 

- Искате да кажете, че срещу 50 лв. месечна такса всеки малък брокер ще си гарантира отчитане на полиците в реално време, което се счита за най-трудно изпълнимото условие при въвеждането на електронната полица от лятото на тази година?

- Да, срещу тази сума брокерът ще получи потребителско име и парола, с които може да влиза в инсталираната на нашите сървъри система и да ползва нейната пълна функционалност. Включително да сравнява тарифите на различни застрахователни компании, да отпечатва генерирани от техните информационни системи полици и да ги отчита в реално време.

 

- Има ли разлика между функциите на системата, които могат да бъдат ползвани от закупилите я големи брокерски компании и от ползващите я като услуга малки брокери?

- Базовата функционалност е еднаква за всички. Тя позволява да се сключват различни видове застраховки. Разбира се, голямата компания и малкият брокер имат различни нужди. Например малкият брокер няма необходимост от описание на сложна клонова мрежа, вътрешно консолидирани отчети, отчитане по региони и т. н. В този смисъл, доколкото има разлики, те са обусловени от нуждите на клиентите.

 

- Само за “Гражданска отговорност” ли е новият софтуер, или с него могат да бъдат сключвани и други видове застраховки?

- Напоследък се говори много за “Гражданска отговорност” именно заради Наредба № 42 на КФН и предстоящото въвеждане на електронни полици. Но нашият продукт поддържа и застраховки “Каско”, както и другите видове полици в общото застраховане.

 

 

Интервю на Йоанна Стефанова



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки