Член на Управителния съвет и Изпълнителен директор
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 22.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
С всяка следваща година ставаме все по-успешни
- Господин Димитров, каква беше 2010 г. за ЗАД „ОЗК - Застраховане”? Какво показват финансовите резултати?
- 2010 година беше успешна за ЗАД „ОЗК - Застраховане”. По всички основни показатели отчетохме ръст спрямо предходната година, при това тя също беше доста успешна за компанията. Приключихме годината с 1 млн. лв. печалба, активите ни достигнаха 41 млн. лв., което е с над 26% ръст спрямо 2009 г., реализирахме премиен приход в размер на 35 млн. лв. - с 21% повече от предходната година. Всички тези резултати значително изпреварват отчетените средни нива за общозастрахователния пазар. Продължи повишаването на пазарния ни дял и към края на годината вече е 2.5%.
- Слоганът на ръководената от вас компания е „Достъпната сигурност“, успя ли „ОЗК - Застраховане” да отговори на тези очаквания и да оправдае доверието на своите клиенти?
- Резултатите, които ви споменах, явно показват, че с всяка следваща година ставаме все по-успешни. Това би било невъзможно, ако доверието на нашите клиенти в нас не нараства. За разлика от други дейности, знаете, застрахователните договори са краткосрочни. Ако не сме постоянно на нивото, което клиентите ни очакват, не бихме могли да постигаме този траен растеж - те просто няма да си подновят договора. Затова ние не търсим бързи печалби за сметка на качеството и коректността. Стремим се да печелим и запазваме доверието на нашите клиенти; да им осигуряваме увереността, че са защитени срещу рисковете, които не могат да избегнат; да предлагаме не просто застрахователен продукт, а отношение.
- Българският застрахователен пазар е доминиран основно от автомобилното застраховане, статистиката по „Каско“ застраховката показва намалени премии при драстично увеличаваща се квота на щетимост, а всички знаем, че „Гражданска отговорност“ е губеща за компаниите. Каква е ситуацията в ЗАД „ОЗК - Застраховане”?
- Увеличението на приходите при нас и основните за застрахователния портфейл застраховки продължават да са „Гражданска отговорност на автомобилистите“ и „Каско“ на МПС (общо 74 %), което е характерно за пазара. Нарастването на портфейла по „Гражданска отговорност на автомобилистите” се дължи в голяма степен на привличането на нови корпоративни клиенти и разширение на клоновата мрежа и каналите на продажби.
При застраховките „Каско” на МПС няма увеличение на премийните ставки, следователно ръстът изцяло е на база разширените продажби и увеличение на клиентите.
В ЗАД „ОЗК-Застраховане” не може да се каже, че има драстично увеличение на квотата на щетимост по двата вида застраховки. По застраховка „Каско” квотата на щетимост е 42%, а „Гражданска отговорност“ - 51%. Калкулираните разходи за покриване на риска в застрахователно-техническите планове надвишават фактически възникналите искове, което е доказателство за достатъчност на рисковата премия.
- Как се работи в условия на криза и провокира ли тя промяна в политиката на компанията?
- Изключително трудно е. Но пък действа отрезвяващо - кризата ни направи по-внимателни и прецизни, по-мъдри. А това ще ни е полезен опит и след като тя свърши.
Добрите резултати, които ние постигнахме през последните две тежки кризисни години, ни дават основание да считаме, че сме усетили правилния път, затова не смятаме да променяме нещо в досегашната политика на компанията. Целта ни е ЗАД „ОЗК-Застраховане” АД да продължи развитието си и затвърди позициите си сред клиентите.
- Какво да очакваме от „ОЗК - Застраховане” през новата 2011 г. и кои ще бъдат най-големите предизвикателства пред вас и вашия екип?
- ЗАД „ОЗК - Застраховане” има ясна визия за това, че поради сравнително малкия пазарен дял името на компанията следва да се популяризира с качеството на предлаганите продукти и обслужване на клиентите, с разработването на нови маркетингови схеми за продажбата на тези продукти. С цел осигуряване комплексност на услугите смятаме да задълбочим сътрудничеството с колегите от банковия сектор. Разработената схема за сътрудничество със земеделските кооперации на територията на страната ще продължи да работи и да се доразвива. И през следващата година ще продължим работата си по привличане на общините и общинските фирми по застраховане на тяхното имущество и рискове. Имаме нови идеи, които в близките месеци ще разработваме по индивидуален план с всеки един от нашите реални и потенциални клиенти.
Процесът на ефективно управление и развитие на човешките ресурси е сред постоянните приоритети на компанията предвид, че активните продажби са основното средство за постигане на поставените цели за развиване на дейността, създаване и утвърждаване на позицията на компанията в общото застраховане, увеличаване на пазарния дял и на финансовия резултат.
- Kаква е вашата оценка за състоянието на застрахователния пазар у нас?
- Съгласно обявените предварителни данни, при брутния премиен приход, реализиран от дружествата по общо застраховане, е реализиран спад от 5,2% на годишна база. Дружествата в сектора отчитат отрицателен технически резултат от - 42.5 млн. лв. и отрицателен финансов резултат над 14 млн.лв. Мисля, че тези данни са по-красноречиви от всеки коментар и оценка.
- Как се отразиха на пазара промените, свързани със задължителната застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите“, и дадоха ли те очакваните резултати? Какво е вашето виждане относно въвеждането на завишени изисквания към застрахователните брокери? Бихте ли изразили своето становище и по отношение на „Каско“ маркировката?
- При увеличени лимити на отговорност и разширено териториално покритие за територията на Европейското икономическо пространство бе нормално цената на застраховката „Гражданска отговорност на автомобилистите“ да се увеличи. Това не се получи и в резултат на изострената конкуренция между застрахователните компании цената на застраховката достигна до неблагоразумни нива, които не кореспондират с поетия риск. Завишеният риск по застраховката е породен от намаляването на цената и от увеличение на плащанията, които са резултат от нарастване на средния размер на претенциите, особено на тези по неимуществените щети, и увеличение на броя на претенциите, предявени по съдебен ред и присъдени от съда суми. Това наложи намесата на КФН и промяната в Наредба 27. Беше въведен резерв по застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите“ в допълнение на пренос-премийния резерв, чийто размер е обвързан с минимално определена необходима сума за покритие на риска на едно застраховано МПС.
Според мен това решение изигра положителна роля за осигуряване на финансова стабилност на пазара, както и на лоялна конкуренция между застрахователите.
Необходимо е въвеждане на завишени изисквания към брокерите. В последните години на застрахователния пазар се появиха субекти без необходимите знания за извършване на застрахователно посредничество.
По отношение на маркировката считам, че тя има положителна роля. Не става въпрос за индикиране при риска „Кражба”, а за маркиране на детайли от автомобила. Според мен автомобилите трябва да се маркират, но стикерите да са еднакви за всички застрахователни компании и по този начин да не се обозначава кой къде е застрахован.
- И накрая, смятате ли, че българинът вече има отношение към застраховането, тъй като доста често се говори за ниска застрахователна култура? Според други проблемът не е в културата, а в ниските доходи на населението...
- Проблемът е комплексен - все още е ниска застрахователната култура, а за съжаление и доходите са ниски. Въпреки всичко аз считам, че основният проблем са ниските доходи.
Гергана Иванова
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"Основи на презастраховането"
Радослав Габровски, 1998 "Усъвършенстване на управлението на инвестициите в застрахова"
Д-р Росен Тодоров, 2004 "Застрахователни измами в България и разкриването им
"
Юрий Тодоров, 2007г. |