Синдикална Взаимозастрахователна кооперация “СиВЗК”
Член на Управителния съвет
Синдикална Взаимозастрахователна кооперация “СиВЗК”
Член на Управителния съвет
Системата бонус-малус, според която добрите водачи ще плащат по-евтина “Гражданска отговорност”, а лошите - по-скъпа, ще бъде въведена с наредба на Комисията за финансов надзор (КФН) и ще е задължителна за всички компании. Това предвиждат промени в Кодекса за застраховането, които предстои да бъдат гледани в парламента.
Ако текстът се приеме от депутатите, цените на всички компании ще зависят основно от два фактора - от точките на водача в талона му и щетите. Те ще формират коефициент, с който застрахователите ще изчисляват крайната цена за всеки собственик на автомобил.
Разликите в премиите на изрядните и неизрядните шофьори може да стигнат до 4 пъти.
Въвеждането на системата ще удари по компаниите, които правят дъмпинг и продават “Гражданска отговорност” на занижени цени, коментира шефът на “Бул инс” Петрозар Петков. Така водач, който има малко точки в талона, ще трябва да плати повече за полицата си в което и дружество да отиде.
Въвеждането на еднакви коефициенти обаче ще премахне елемента на конкуренция между компаниите, ще доведе до близки цени, смята Петков.
За системата бонус-малус се говори от 10 години. Доскоро пречка за въвеждането й бе липсата на обща база данни, в която застрахователят да проверява колко ПТП-та има един автомобил и какви щети е претърпял, за да се определи дължимата премия.
Сега стартирането на електронната полица и създаването на голям информационен масив в Гаранционния фонд ще позволят цената на застраховката да се изчислява по нов начин.
Някои застрахователни компании обаче са против системата бонус-малус да се въвежда с наредба. “Това трябва да е доброволен акт, нека всяко дружество да решава как ще наказва своите клиенти и как ще ги поощрява”, коментира Румен Гълъбинов, управител на международния застрахователен брокер “GrECоJLT- България”. Освен това бонусите са в пъти по-малки от малусите, което е несправедливо към клиентите, посочи Гълъбинов.
|
"Основи на презастраховането"
Радослав Габровски, 1998 "Международни икономически отношения и застраховане "
Проф.д-р ик.н.Христо Драганов, 2004 "Строители на съвременното българско застраховане"
Петър Андасаров, 2007 |