Изпълнителен вицепрезидент -"Маркетинг и реклама"
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 22.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Разсеяните без пари от “Каско”
Оставянето на колата със запален двигател или дори само с ключовете на таблото дава пълното право на застрахователя да откаже да плати обезщетение при кражба. Това е записано и в общите условия на полиците "Каско", по-голямата част от клиентите го знаят, а и агентите и брокерите винаги го обясняват при сключване на застраховка. Това обясни пред "Стандарт" изпълнителният директор на "Бул Инс" Стоян Проданов. Основната причина компаниите да отказват изплащане на обезщетение е, че е изключително трудно да се докаже, че автомобилът е бил откраднат, а това не е договорка между собственика и трето лице.
Друга причина за отказ за плащане е липсата на малкия талон. Ако се окаже в крадеца, дори да го спрат полицаи, няма да се усъмнят, че колата е отмъкната. Броят на ключовете също е много важен. Ако колата има 2, а се представи един, това доказва, че няма договорка между собственика и "крадеца", казва още Стоян Проданов. Третото важно условие е при сключване и дори подновяване на застраховката, колата да мине на оглед и да се снима, въпреки че законът вече забрани маркирането. "За да не се окаже, че автомобилът се застрахова години наред, а в същото време е продаден за скрап, а ние го изплащаме като откраднат", каза още Проданов.
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"Застраховане"
Проф,Христо Драганов, Боян Илиев, д-р.Ирена Мишева, "Динамика на застрахователния пазар в Бьлгария"
Доц.д-р Диана Иванова, 2000 "Основи на застраховането"
Йото Йотов,
Боян Илиев, 2004 |