Председател на Съвета на директорите и Изпълнителен директор
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 25.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Всяка нова година е поредна стъпка към успеха за ЗАД „ВИКТОРИЯ“
  ;
- Госпожо Джамбазка, тази година е знакова, юбилейна година за ЗАД „ВИКТОРИЯ“. Много или малко са десет години? Кой е моментът, който можете да наречете звезден миг за компанията, и кой - най-трудният?
- Всяка година от създаването на ЗАД „ВИКТОРИЯ“ е поредната стъпка към успеха и реализация на нашите цели. Тази година ние празнуваме 10 години от създаването на дружеството и равносметката е следната :
· За 10 години ние успяхме да поставим здрави основи на застрахователна компания в една динамична среда, изправени пред много предизвикателства;
· Развиваме дружеството със завиден ръст през тези години и добри резултати;
· Създадохме и продължаваме да създаваме една добра среда за работа и развитие на служителите в дружеството;
· Създадохме екип, на който вярваме, и сме горди с добрата атмосфера, в която можем да работим;
· Изградихме постоянни и добри взаимоотношения с клиентите си, които са сигурни, че интересите им са максимално защитени;
· Доказваме всеки ден с работата си, че нашите застрахователни продукти са съобразени и с интересите на клиентите;
· Изградихме една широка мрежа от офиси и застрахователни посредници, които работят добре на територията на цялата страна;
· Трансформацията от новия приятел към верния приятел е успешна и се оценява от нашите клиенти, като станахме любимата марка на потребителите през тази година.
Много трудно ми е да определя кой точно е зведният миг за нас, тъй като за всеки от нас критериите за този вид оценка са различни, но според мен звезният миг се свързва с изгряването на звездата ни на небосклона на застрахователния пазар при създаването на дружеството, защото уцелихме точния момент и точния акционер.
Най-трудните моменти за мен бяха, когато загубихме колеги, които си отидоха от този свят много рано.
- Кои са личностите, на които разчитате и които са се превърнали в ядро на екипа през тези десет години, за да се преодоляват трудностите и ЗАД „ВИКТОРИЯ“ да се превърне в един от най-надеждните застрахователи на българския пазар?
- Разчитам на всеки колега, защото приносът на всеки един е важен за успеха на компанията.
Ядрото на екипа са създателите на компанията през 2002 г. и колегите, които се присъединиха към нас през следващата една година, които с опита си и желанието за надграждане успяха да привлекат и нови хора и да продължаваме напред.
- Каква беше за ЗАД „ВИКТОРИЯ“ изминалата 2011 г. и какво показват резултатите за дейността на дружеството към момента?
- За нас 2011 г. беше една успешна година, тъй като успяхме да влезем в „Топ 10” на българския застрахователен пазар, а за определени застраховки сме в челната тройка. Постигнахме целите си, които бяха заложени в програмата на ЗАД „ВИКТОРИЯ“ за 2011 г., на комбиниран коефициент и пазарен дял. Дружеството отчита ръст на начислените премии, съпоставим с резултатите от 2010 г с 12,8%, съпоставим с прогнозата от 7,9%. Подобрение на коефицента на щетимост с 3% и коефициента на разходи с 4,4%, както и значително нарастване на процента постигната печалба за годината, съпоставимо с 2010 г.
Според мен ние сме едно от малкото дружества със значително нарастване на застрахователнотехническите резерви и много добра доходност от инвестиции на резерви и собствени средства.
За първо тримесечие на 2012 г. резултатите са много добри предвид на стагнираната среда и намаляване на потенциала за застраховане поради по-ниската платежоспособност на клиентите.
- Какви цели си поставяте през 2012 г. и кои ще бъдат най-големите предизвикателства пред компанията през тази година?
- Дружеството работи по одобрената тригодишна програма от Управителния и Надзорния съвет, като нашата прогноза за 2012 г. е твърде консервативна по отношение на ръст на застрахователните премии. Другите цели, които сме си поставили, е подобряване на коефициента на разходи и постигане на по-висока печалба .
Най-голямото предизвикателство за нас е умението да се запази темпото на растеж и мотивацията на екипа, с който работим, за постигането на целите, които сме си поставили
Извън контекста на този въпрос, но свързан с предизикателствата и добрите новини е следната информация: Тази година по решение на нашите акционери ние ще придобием собствен офис за централно управление, който очакваме с нетърпение през месец октомври. Както виждате нашите акционери са изключително доволни от резултатите на дружеството и подаръка за 10-годишнината ни е голям.
В началото на годината закупихме нови офиси и в градовете Велико Търново и Шумен, което е поредното доказателство за сериозните ни намерения по отношение на развитие на ЗАД „ВИКТОРИЯ“ и едно от доказателствата за финансова стабилност.
- Предстоящото въвеждане на новата европейска директива Solvency II се коментира широко сред европейските застрахователи. Какви са основните предизвикателства, които ще постави новата директива пред компанията? А пред българския застрахователен бранш като цяло?
- Както знаете, ние сме част от голяма и финансово стабилна група и ще изпълним всички изисквания на директивата съгласно политиката и методиката определена от групата. Директивата поставя много сериозни изисквания по отношение на оценката на риска, сигурността на информационните системи и платежоспособността на компаниите и ние работим сериозно в тези направления.
Всички компании на българския пазар са изправени пред сериозни предизвикателства и всяка една ще се справи по различен начин, в случай че не се изпълнят изискванията на директивата, последствията са ясни, но дано не се достига до тях.
-Как ще повлияят новите лимити на отговорност върху премията по задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите? Какво показват разчетите във вашата компания?
- Теоретично новите лимити предполагат завишаването на застрахователните премии, но както знаете, фактори, които определят нивото на премията, са и развитието на риска, честотата на събитията и т.н.
На практика към всички фактори, които определят размера на застрахователната премия, е и пазарната среда, и вмъкването на социалния елемент поради ниската платежоспособност на потенциалните клиенти по този вид застраховка, което значително изкривява действителния размер на премията по статистически данни. От казаното дотук аз лично не очаквам значително нарастване на премията, при положение че и към този момент компаниите на българския пазар продължават да намаляват тарифите си и да се прилагат различни похвати на отстъпки, за да се привличат повече клиенти.
Застраховката „Гражданска отговорност“ на автомобилистите поради задължителния си характер е най-масовата застраховка в България и съвсем нормално е всяка компания да има интерес към нея на фона на намаления потенциал за продажба на доброволни застраховки поради периода на финансова криза, в който живеем .
В последните три години ние извършихме сериозен анализ на резултатите ни по тази застраховка и изчислихме на база определени критерии заедно с колегите ни от FATA Insurance – Италия, балансирано тарифно число, към което се придържаме, като целта ни е да подобрим техническия резултат, който към настоящия момент е отрицателен.
- Напоследък стана актуална темата за забавени плащания по настъпили щети в чужбина по „Гражданска отговорност“. Считате ли, че българските застрахователи са единствените, които носят отговорност за така създалата се ситуация?
- Това е една много сериозна тема, освен това с днешна дата темата е и много дискутирана сред застрахователите в България, КФН и НББАЗ, но не бих желала да навлизам в нея. На този етап ще ви отговоря само с едно изречение : Считам, че всяка компания трябва да си носи отговорностите - след като поема рискове, трябва да изпълнява и задълженията си, а директивите и правилата в тази област да се спазват от всички.
- Считате ли, че българският застрахователен пазар бавно, постепенно, но все пак уверено узрява по отношение на застрахователната си култура?
- Темата за застрахователната култура на българина е много дискутирана, аз от 25 години съм на този пазар и продължаваме да си правим изводи относно липсата на достатъчно застрахователна култура. Според мен застрахователните компании работят от години относно подобряването и развитието на застрахователната култура на потенциалния клиент, погледнете само бюджетите за реклама и рекламните послания, които излъчваме непрекъснато. Въпреки това основните причини - трудно е да достигнем до всеки клиент и той да иска да приеме нашите доводи относно необходимостта от застраховка, според мен са :
· Народна психология - българинът по принцип е недоверчив човек и винаги когато чуе някаква информация, се пита „къде е далаверата в тази работа“;
· Разбирането на всеки един човек за отговорността, която има или трябва да поема - голяма част от хората все още живеят с мисълта, че някой друг трябва да се грижи за отговорността им, за имуществото им, което е тяхна собственост или което управляват;
· Липсата на достатъчно средства, които да заделят за застраховка, и оттам липсата на интерес към информацията, която получават;
· Поведението на някои застрахователни компании по отношение на определянето на размера на обезщетенията и изплащането им;
· Много малко се работи и липсват образователни програми в тази посока с подрастващите, които може би АБЗ трябва да подготви, или да се определи като приоритет в политиката на дружествата.
- Наскоро ЗАД „Виктория“ спечели приза „Любима марка за 2012 г.“ в категорията застрахователни компании, какво е за вас това признание на българския потребител? На какво се дължат успехите ви в комуникацията с потребителите - добра пазарна концепция или добре мотивиран и висококвалифициран екип?
- Много сме горди с тази награда. При пазарна икономика клиентът е водещият и когато той ти даде тази оценка, означава, че сме успели да си свършим работата, а зад тази награда стои много труд и време, реализация на иновативни програми и професионализъм.
Този успех е комбинация между продуктово позициониране, стратегия за продажби и професионален и мотивиран екип.
От създаването на ЗАД „ВИКТОРИЯ“ не сме преставали да работим по развитие и подобряване на комуникацията ни с клиентите и обучение на служителите по търговски умения. Създадохме различни програми за лоялни клиенти, пакетни продукти, с които да улесним техния избор, он-лайн продажби и комуникация чрез социалните мрежи.
- Вашата компания е символ на спортна благотворителност, а успехите на детската школа на Йордан Йовчев, както и личните му постижения недвусмислено се свързват с приноса на ЗАД „ВИКТОРИЯ“. Какво ви провокира да се спрете точно на тази кауза? Бихте ли разказали и за други ваши благотворителни инициативи?
- Ние сме социално отговорна компания и правим според възможностите си различни благотворителни инициативи. Когато говорим за спортна благотворителност, означава, че сме прозряли именно и необходимостта по този начин да възпитаваме децата и на застрахователна култура, а не само да ги подпомагаме финансово. Многобройни са спортните инициативи, които подпомагаме в цялата страна.
Когато човек има желание да помогне, означава, че вече е преминал на друго по-високо ниво в развитието си и е надживял егоизма, защото благотворителните инициативи на ЗАД „ВИКТОРИЯ“ се подкрепят от всеки един служител и са свързани с пет дома за деца без родителски грижи или деца в неравностойно положение.
Ако позволите, бих искала и от страниците на вестник „Застраховател прес“ да благодаря отново на екипа на ЗАД „ВИКТОРИЯ“ за постигнатите резултати през 2011 г. и да им припомня думите от една наша обща среща, на която им казах - нека не настройваме много дълго китарите, за да можем да превърнем добрите идеи в добри резултати!
Въпросите зададе Гергана Иванова
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"Здравно застраховане"
д-р Ирена Мишева , "Застрахователен пазар"
Боян Илиев, Ирена Мишева, 2005 |