Основен проблем е липсата на традиция за застраховане

13 Юни 2012 г.,zastrahovatel.com
ПАВЛИНА АНГЕЛОВА , началник-отдел "Краткосрочни схеми за подпомагане" в ДФ "Земеделие"

Има случаи на промяна на полиците и неплащане на част от вноските, което води до нарушаване на самоучастието по схемата. Това е нарушение на сключения с фонда договор и води до санкция.

 

-Бихте ли очертали основните параметри на новата държавна помощ, чрез която ще бъде възможно съфинансирането на застрахователни премии при застраховане на пчелни кошери с пчелни семейства?

 

-За първа година ще се прилага наскоро нотифицираната схема за държавна помощ „Помощ за съфинансиране на застрахователни премии при застраховане на пчелни кошери с пчелни семейства”. Документи се подават по постоянен адрес на физическото лице или едноличния търговец (при кандидатстване на ФЛ или ЕТ) и по седалището на юридическото лице (при кандидатстване на ЮЛ). Кандидатстването е от 2 април 2012 г. до изчерпване на средствата, но не по-късно от 31 октомври 2012 г.

Помощта ще бъде на разположение на малки и средни предприятия от подсектор „Пчеларство”. Те могат да бъдат физически, юридически лица и граждански дружества – съгласно допълнителните разпоредби на Закона за малки и средни предприятия. Целта на помощта е да насърчи производителите доброволно да застраховат пчелните си кошери с пчелни семейства срещу болести при пчелите (нозематоза и акароза) и климатични условия, включително неблагоприятни климатични условия, унищожили над 30% от средногодишната продукция, които се смятат за природно бедствие. В случаите на природно бедствие средногодишната продукция се изчислява на базата на предходния тригодишен период или на средния обем продукция за три години на база предшестващия петгодишен период.

Държавната помощ частично компенсира разходите на пчеларите за сключване на застрахователна полица. За да получат подпомагане, те трябва да са регистрирали или пререгистрирали пчелините си като животновъден обект по реда на Наредба 27 oт 10 юли 2002 г. за регистрацията и идентификацията на пчелните семейства. Освен това пчелните семейства трябва да са идентифицирани чрез маркиране на кошерите по реда на същата наредба. Пчеларите трябва да са регистрирани като земеделски производители по реда на Наредба 3 от 1999 г., да са малки и средни предприятия, както и да нямат задължения към Държавен фонд „Земеделие”(ДФЗ) и държавния бюджет.

Помощта покрива 80% от застрахователната премия при застраховка, която покрива само загубите срещу природни бедствия. Ако застраховката покрива не само тези загуби, но и загубите от неблагоприятни климатични условия, които не са природни бедствия, както и болести при пчелите, помощта е 50% от премията. Фонд „Земеделие” не покрива предварително направени разходи за премии преди получаването на удостоверение от фонда. Недопустими са и разходите за застраховане срещу един и същи риск при различни застрахователи.

 

-А за застраховане на земеделска продукция?

 

-Тази помощ е на разположение на малки и средни предприятия от сектор „Плодове и зеленчуци”. Помощта частично компенсира разходите за сключване на застрахователна полица срещу климатични събития и природни бедствия, т.е. бедствия, които унищожават повече от 30% от средната годишна продукция. За да получат подпомагане, производителите трябва да отглеждат най-малко 5 дка овощни култури, които да са под 20-годишна възраст, най-малко 3 дка зеленчукови култури или най-малко 1 дка оранжерийни зеленчукови култури. Друго условие е да бъдат регистрирани като земеделски производители по реда на Наредба 3 от 1999 г., както и да нямат задължения към Държавен фонд „Земеделие” и държавния бюджет.

Помощта покрива 80% от застрахователната премия при застраховка, която покрива загуби срещу природни бедствия, и 50% от премията, ако застраховката покрива загубите от природни бедствия и други климатични събития. Както при схемата за застраховане на пчелни кошери с пчелни семейства фондът не покрива предварително направени разходи за премии преди получаването на удостоверение от ДФЗ. Недопустими са и разходите за застраховане срещу един и същи риск при различни застрахователи.

Земеделските производители могат да подават заявления по тази схема от 2 април до 31 август 2012 г. Кандидатстването става по постоянния адрес на физическото лице или едноличния търговец или по седалището на юридическото лице.

 

-Подпомагал ли е ДФ „Земеделие“ земеделските стопани до момента с подобни програми, които да осигуряват застрахователна защита на пчеларите и на земеделските производители и по какви програми?

 

-Помощта за съфинансиране на застрахователни премии при застраховане на пчелни кошери с пчелни семейства се прилага за първи път през 2012 г. Помощта за съфинансиране на застрахователни премии при застраховане на селскостопанска продукция се прилага от 2010 г. и ще бъде на разположение на производителите до 2013 г.

 

-Каква е отчетената активност през годините, и по-специално през 2011 година, по подобни програми за пчеларите и за земеделските производители?

 

-През 2010 г. усвоените средства по схемата за съфинансиране на застрахователни премии при застраховане на селскостопанска продукция възлизат на 536 852 лв. за 29 240 дка, като са подпомогнати 193 земеделски производители.

През 2011 г. подпомагане по същата схема са получили 238 растениевъди в размер на 520 291 лв. за  30 310 дка.        

 

-Каква част от предвидените средства са усвоени? Как се разпределят тези средства по региони?

 

-През 2010 г. от предвидените 4 млн. лв. по схемата за съфинансиране на застрахователни премии са усвоени едва 536 852 лева (13 %).

През 2011 г. общият разпределен ресурс по схемата за съфинансиране на застрахователни премии при застраховане на селскостопанска продукция беше 1 500 000 лв., от които бяха усвоени 520 291 лева (35 %).

Усвояването по региони за 2011 г. е, както следва:

В област Пловдив са усвоени близо 23 % от общия размер на усвоените средства за страната; София област - 16 %; област Плевен - 9 %. Следват Стара Загора, Силистра, Сливен и Благоевград с по-добро усвояване. Без участия в схемата са областите Бургас, Враца, Габрово, Монтана, София град и Шумен.

 

-Какви са позитивните резултати, които могат да бъдат отчетени във връзка с тези проекти?

-Позитивният резултат е насърчаването на производителите, ангажирани в първично производство на селскостопански продукти от сектор „Растениевъдство” и подсектор „Пчеларство”, доброволно да се застраховат срещу неблагоприятни климатични събития и/или болести при пчелите.

 

-Какви са основните проблеми, които пречат на по-ползотворната работа по тези програми?

-Липсата на традиция за застраховане. Има случаи на промяна на полиците и неплащане на част от вноските по полицата, което води до нарушаване на самоучастието по схемата. Това е нарушение и на сключения с фонда договор и води до санкция.

 

-Каква е процедурата, по която застрахователните компании предоставят услугите си, за да работят съвместно с ДФ „Земеделие”?

-ДФ „Земеделие” отправя покана към застрахователните компании да участват в прилагането на схемата за държавна помощ „Съфинансиране на застрахователни премии при застраховане на селскостопанска продукция”. В поканата са посочени основните параметри на помощта. ДФЗ сключва споразумение с компаниите, които изявят желание да участват в прилагането на помощта, което е с продължителност една календарна година. Компаниите са длъжни да уведомяват ДФЗ за всички настъпили промени и да предоставят информация по актуалността на полиците. ДФЗ изплаща помощта на компаниите след сключването на договор между тях и земеделските производители.

 

-Кои са компаниите или коя е компанията, с която ДФ „Земеделие“ е работила през 2011 година?

-По схемите за съфинансиране ДФЗ приема застрахователни полици (сключени между земеделски производител и застраховател) с всички застрахователни компании, които имат споразумение с фонда. Това е условие съгласно нотифицираните схеми за съфинансиране на застрахователни премии.

 

-Колко са застрахователните компании, които проявяват интерес към визираните програми тази година? И ако вече е избрана/ са избрани компании, с които ще се работи – коя/кои са те?

 

-Към момента са сключени споразумения със следните застрахователни компании по схемата за държавна помощ Помощ за съфинансиране на застрахователни премии при застраховане на селскостопанска продукция през 2012 г. - „ОЗК – ЗАСТРАХОВАНЕ” АД,  ЗК „ЛЕВ ИНС” АД, ЗАД „ВИКТОРИЯ”, ЗД ”БУЛ ИНС” АД, ЗД „ЕВРОИНС”, ЗАД „ Армеец”, „ИНТЕРАМЕРИКАН БЪЛГАРИЯ” ЗЕАД, ЗАД „БУЛСТРАД ВИЕНА ИНШУРЪНС ГРУП”, „ДЖЕНЕРАЛИ ЗАСТРАХОВАНЕ” АД, ЗАД „АЛИАНЦ БЪЛГАРИЯ”, ЗК „УНИКА” АД и „ХДИ ЗАСТРАХОВАНЕ” АД.

 

-Това са компаниите, които ще предлагат полици на производителите на селскостопанска продукция. А за тези, които имат пчелни семейства?

 

-Застрахователните компании, сключили споразумения по схемата за държавна помощ „Помощ за съфинансиране на застрахователни премии при застраховане на пчелни кошери с пчелни семейства” през 2012 г. към момента са две - ЗАД „ОЗК – ЗАСТРАХОВАНЕ” АД и ЗАД „ВИКТОРИЯ”, но списъците със застрахователни компании са качени в интернет страницата на ДФЗ и ако има промени то там те могат да бъдат проследени, защото информацията се актуализира при подписване на нови споразумения.

 



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Имуществено и лично Застраховане"
Христо Драганов Марин Нейков, 2000
orange_li
"Основи на презастраховането"
Радослав Габровски, 1998
orange_li
"Застраховане"
Христо Драганов Йордан Близнаков, 2000