„Каско“ застраховането в България е на много високо равнище

02 Октомври 2012 г.,zastrahovatel.com
Румен Георгиев пред вестник „24 часа“

 

 

-Г-н Георгиев, неотдавна влязоха в сила промени в Закона за движение но пътищата, включително и по-сурови наказания. Дали шофьорите ще станат по-внимателни, а щетите към застрахователите ще намалеят?

 

Да, надявам се. Основна цел на поправките е превенцията – по-разумно каране, спазване на закона, страх от по-голямата репресия при неизпъленение. Това би трябвало да доведе до по-нормално, по-етично шофиране и по-малко произшествия. Всички промени са от обществен интерес и ги отчитаме като положителни.

Единственото, което бих променил в закона, е за мотоциклетистите. В Норвегия, Полша и Англия има много хубава практика – пуснали са мотоциклетите в бус лентите. Това може да се въведе и у нас.

Положителна е и промяната в Наказателно-процесуалния кодекс, с която отпадна възможността за споразумение на виновния водач с прокуратурата. Така ще стане по-прозрачно за какво и колко ще плащат застрахователите.

 

-Кои са най-честите произшествия?

 

Съдейки от изплащаните обезщетения от застрахователите за щети от пътни произшествия, 55-60% са леки щети.

По-голямата част от тях се случват в градски условия. Обикновено обезщетенията за масовите щети са в рамките до 500 лв.

 

-Но май напоследък застрахователите отказват да плащат дори и тях. Потребителите се жалват пред надзора най-много заради отказани обезщетения. Новото е, че тези жалби по “ Каско“ са повече, отколкото по „Гражданска отговорност“. Защо?

 

„Каско“ застраховането в България е на много високо равнище. Никъде в Европа не се плаща за щети по колата следствие от ежедневната й употреба и стареенето, както е в България. Напоследък и тук започнахме да намаляваме изплащането на такива обезщетения.

 

-За кои става дума?

 

Например някой минава и с ключ ти ожулва боята. Или джантата се надрасква при паркиране. Или пропадаш в дупка на пътя. В Европа такива щети не се покриват от застрахователите, а в България се плащат. Там не се смятат за застрахователно събитие, а за изхабяване от ежедневната употреба. Вече ставаме европейци.

Ще продължат да се увеличават тези оплаквания, докато не се въведе франшиз (самоучастие – клиентът сам поема щети до определена сума, а не застрахователят – бел. авт.), както е в Европа. Там той може да е 300-500 евро – щети до тази сума се поемат от клиента, застрахователят не плаща обезщетение.

 

-И в България ли самоучастието да е в такива граници?

 

Тук може да е 100-200 лв.

 

-Но повечето българи си правят „Каско“ именно заради дребните щети. Не се ли притеснявате от отлив от застраховката?

 

В Европа практиката е такава. Застраховката не е панацея. След 5 г. употреба автомобилът не може да е съшият като при излизането от шоурума и затова да плаща застрахователят.

Има хора с лъскави джипове и лимузини, които идват и предявяват претенции за толкова дребни драскотини, че дори не могат да се заснемат. Например – някаква точка на рамката на вратата или отчупена люспа от фара, дори не е пукнатина.

Ние, застрахователите, не можем да поддържаме автомобилите в перфектен вид. Дори мъжете не могат да поддържат жените си в перфектен вид цял живот. А сега само маникюр не им правим на колите.

-За застрахователите ще остане да плащат за малко случаи тогава.

Основните застрахователни събития ще останат по-съществените и по-големите произшествия. А за да няма различно тълкуване, трябва да се въвежда самоучастието. Над 100 евро примерно ще се смята за застрахователно събитие. Всичко под тази сума ще попада в клаузата за франшиз. Но въвеждането й може да стане, ако се направи от всички застрахователи и се приеме от потребителите. Пазарът ще покаже дали ще просъществува.

За потребителя ще има предимство – ще плаща по-ниска премия.

Вместо да е 6, ще е 4% например.

Ще си спести и разправиите. За застрахователите също ще е спестяване на документооборот и работа на служителите.

Щетите от дупките на пътя в Европа също не се покриват. Там собственикът на автомобила претендира директно към общината. А тук застрахователите плащат и после съдят общината, за да си възстановяват парите. Само ние имаме 1000 иска.

 

-А успявате ли да си съберете парите?

 

Да, успяваме.

-В кои общини има най-много дупки?

 

Менят се постоянно. Това лято имаше едно място около морето с поредица от огромни дупки. За 1 ден там се случиха 18 събития с наши клиенти.

А иначе най-много щети има в столицата, защото там интензитетът на каране е най-голям, има и най-много участници.

-При щети, обявени, че са се случили на паркинг, ли сте най-внимателни?

Обикновено дребните щети не знаеш кога са се случили и е нормално да ги декларираш на паркинг. Но тук пак възниква въпросът -това застрахователно събитие ли е, или е изхабяване, след като не знаеш кога се е случило. А иначе най-внимателни сме при големите щети, когато става дума за големи суми.

-Продължават ли измамите с лизингови автомобили на закъсали?

 

Намаляват заради спадналите продажби на нови автомобили и по-малкото лизингови сделки. Освен това лизинговите дружества внимателно наблюдават клиентите си. В момента само два типа хора купуват на лизинг -тези, които са сигурни, че могат да си го позволят финансово, и отявлените мошеници.

-А нов тип измами появяват ли се?

 

Има измами с пътни произшествия, включително и в чужбина – Гърция, Великобритания, Германия. Например автомобил блъска леко пешеходец. След това пешеходецът предявява иск за ужасяващо големи травми, включително неимуществени вреди за причинени болки и страдания.

Срещат се и т.нар. каскадьори. Хора, които си слагат каска и се удрят умишлено, като така рискуват и живота си. Например нямат пари за основен ремонт на двигателя и не могат да продадат колата. Застраховат я, като разчитат, че проблемът няма да се установи. После я удрят и си получават парите от застрахователя. Понякога стареене -ръжда, предишни некачествени ремонти – също се предявяват като щета на паркинг. Преди това мястото е ударено, за да се замаскира като застрахователно събитие.

-Идва краят на годината, когато традиционно започва битката за клиенти по „Гражданска отговорност“. На какви цени ще се продава?

 

Цената ще расте.

-Всяка година чуваме това през септември-октомври и накрая продавате на по-ниски цени.

Да, така е. Факт е, че през първото полугодие има по-малко сключени полици и по-малко премии по „Гражданска отговорност“ -спадът е с З,39%, или с 9 млн. лв. Застраховките са по-малко и като брой, и като сума. Това означава, че няма търсене и затова цените се задържат.

Тя ще се качва, защото такава ниска цена няма никъде в Европа, а освен това застраховката не е печеливша. Но с колко и колко ще се задържи, това ще каже пазарът. При сегашното намалено търсене може да не се качи с много или ще се задържи, но няма да падне.

Много е важно да ни се даде достъп до данните с информация за водачите -дали са причинили катастрофи предишни години, или не. Така ценообразуването ще стане по-справедливо. В момента зависи от обобщени фактори като територия на управление, възраст на собственика, мощност на автомобила.

-Как си обяснявате този спад? Какви са последните данни за обхвата?

Не знам дали е 70,72 или 75 %, защото не се обявява. Но приходите и броят застраховки спада, защото някои автомобили се спират от движение, а други просто се карат без полица, защото собствениците им нямат пари.

 

Интервю на София Терзийска

 



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки