Пазарът на „Гражданска отговорност” се свива, а системата „бонус-малус” буксува

30 Октомври 2012 г.,zastrahovatel.com

Причината за свиването на пазара на „Гражданска отговорност” на автомобилистите пък е, от една страна, ниският обхват - 75% от автомобилите, а от друга, че цените по застраховката през тази година не са повишени, твърдят застрахователи. И споделят, че някои от колегите им в началото на годината са афиширали увеличаване на цените с 10%, а след това не променят действащите тарифи, естествено, за да привличат клиенти към своята компания.

По тази причина вече се наблюдават наченки на дъмпинг.

 

Актуални цени ( в лв.) по застраховката за автомобил 1600 куб.м;5 места;регистрация 1997 г.; без „каско”; 40-годишен собственик; шофьорски стаж над 10 г.; за лично ползване в гр. София; без сертификат „Зелена карта”

 

ЗК „Лев Инс” АД – 178.30

„Булстрад ВИГ” – 178.30

„Олимпик” – 180.34

ЗАД ”ОЗК - Застраховане”АД – 185.44

ЗАД „ВИКТОРИЯ” – 174.22

„Дженерали Застраховане” АД – 177.25

„ХДИ Застраховане” АД – 180.00

ЗД „Бул Инс” АД – 180.34

„ДЗИ - Общо застраховане” ЕАД – 183.40

 ЗАД „Армеец” – 193.60

„Български имоти” АД - 178.30

ЗД „УНИКА” АД – 191.56

„Интерамерикан България” ЗЕАД – 209.92

 

Средно между 180 лв. и 200 лв. се движат цените по застраховката за средния клас автомобили, като минимална цена предлагат в ЗАД „ВИКТОРИЯ” (174.22 лв.), а максимална в  „Интерамерикан”  (209.92 лв.).

Цените са малко по-ниски от миналогодишните, поне до момента.

Някои застрахователи смятат, че общото увеличение на цените за цялата година ще е около 10 на сто в сравнение с 2011 г. и затова в рамките на  това увеличение предстои увеличение с още 6%-7%.

Въпреки това обхватът по застраховката се отчита като 75%, докато през 2011 г. беше около 71 на сто. Разбира се, трябва да направим уговорката, че голяма част от тях са автомобили извън движение, защото съгласно проверките на КАТ едва 1 на сто от движещите се возила са без полица. Предстои да влязат в сила постоянни проверки на място от страна на катаджиите за движещите се по пътищата автомобили.

 

Лимитите на отговорност по застраховката вече са драстично увеличени и това е доста лошо за презастрахователите, след като цените остават същите, и дори малко по-ниски, смятат някои застрахователи. Очаквано е презастрахователите да повишат премиите си, защото българските застрахователи пласират по-голям риск зад граница. Това автоматично ще увеличи и цените на застраховката у нас.

Добре  би било да има бонуси за изрядните водачи на автомобили, но

 

системата „бонус-малус” се бави

 

и дори не се знае кога проектът ще бъде облечен в нормативен документ, споделиха застрахователи.

По принцип в света няма единна система на бонус-малус, а различни варианти. Някои от системите изискват повече първоначална информация, а други – по-малко.

Най-същественото, според специалистите, в профила на водача на МПС е дали има причинени пътнотранспортни произшествия или не. Според тях това е лесно установим факт и има доминираща роля при определянето на цената на застраховката. Друг фактор е възрастта на водача, като най-рисковите са на възраст от 18 до 25 години. Доста се усложнява ситуацията, защото в България, както е известно, полицата се издава за конкретния автомобил, като се вземат под внимание само неговите параметри. По света застраховката „Гражданска отговорност” в действителност визира отговорността на водача/собственика, защото полицата се прави на физическото лице и визира неговите данни.

 

В много държави по света се налага една доста опростена система за бонусиране или наказване на водачите на автомобили  по застраховката. Системата се нарича съответно “No Claims- Bonus”/ “No Claims- Discount”.  С други думи: „Нямам щета – добра цена!”  Философията на системата е, че колкото повече щети си причинил, толкова по-висока цена плащаш по полицата.

Какво представлява системата?  Ако застрахованият е причинил тежки пътнотранспортни произшествия за последните години, автоматично получава 50% увеличена цена по полицата. И обратно. При причинени по-леки произшествия, когато става дума за счупен калник например, цената по застраховката също ще бъде завишена в по-малки равнища, но при всяко положение виновният ще плати доста повече пари, отколкото сам да заплати повредата на калника. И той го прави. А главното оттук насетне - внимава как шофира.

Почти няма държава в света, където да не е въведен някакъв вариант на системата „бонус-малус”. Тя съществува дори в екзотични държави в Азия като Лаос, Бирма, Виетнам, Шри Ланка, Бангладеш, Казахстан, Филипините.

 

ИЛЕАНА СТОЯНОВА



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки