Член на Съвета на Директорите.Председател на Изпълнителния комитет. Изпълнителен директор на
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 25.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Доходността при пенсионните спестявания у нас сред най-високите в Европа
Номиналната доходност на универсалните пенсионни фондове в България за периода 2002 - 2015 г. е 4,4%. От нея 2,2% отиват за покриването на такси, 1,7% компенсират инфлацията и за осигурените остава 0,5% на година, или по 0,50 лв. на 100 лв годишно. Това каза Любомир Христов, председател на Института на дипломираните финансови консултанти (ИДФК) в предаването Boom&Bust по Bloomberg TV Bulgaria.
Експертът се позова на данни от четвъртото издание на тазгодишния доклад на тема „Реалната доходност на пенсионните спестявания в Европа”. Според него в периода от 2000 г. до края на 2015 г. средногодишната реална доходност на балансиран европейски портфейл е 2,5%. Пенсионните продукти само в две страни - Великобритания и Холандия, водят до такава доходност, а единствено в Полша тя достига до 4%. При всички останали страни доходността е далеч под 2,5%, отбеляза той.
Любомир Христов се спря и на проблемите пред пенсионната система в Чили. По думите му доходността, която осигурените лица в частните пенсионни фондове са получили, достига едва 3% от средногодишен темп на нарастване на капиталовия пазар от 8% за 35-годишната история на пенсионната система в Чили. Един от проблемите, който обяснява негодуванието на гражданите срещу пенсионния модел в страната, е, че не всички хора, които сега получават пенсии, са правили вноски през целия този период, уточни той. „ЗП”
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.