Синдикална Взаимозастрахователна кооперация “СиВЗК”
Технически директор
АБЗ разчита на още по-успешно сътрудничество с Комисията за финансов надзор
На 11 май 2006 г. в столичния “Гранд хотел София” Асоциацията на българските застрахователи проведе редовното си годишно отчетно Общо събрание. Дневният ред съдържаше 8 точки. Освен приемането на отчетните доклади за дейността на АБЗ в периода 12 май 2005 г. - 28 февруари 2006 г. на Управителния и на Контролния съвет, бяха направени предложения за прекратяване на членство на основание чл. 18, ал. 1, чл. 2 във връзка с чл. 19, ал. 1, т. 4 от устава на АБЗ и за прием на нови членове. Одобрени бяха бюджет на организацията за 2006 г. и насоки за по-нататъшното й развитие. От бюджета за 2005 година в размер на 242 740 лева са били усвоени 198 249.49 лв. Проектобюджетът за 2006 година е 257 000 лева.
Общото събрание прие "ДСК Гаранция" АД за член на организацията и изключи две компании – ЗК „Хилдън“ и МЗК „Европа“.
Гости на събитието бяха Апостол Апостолов – председател на Комисията за финансов надзор, и Ралица Агайн – заместник-председател на КФН и ръководещ Управление “Застрахователен надзор”.
След събранието кратък брифинг за журналистите даде председателят на УС на АБЗ г-жа Даниела Конова. Приетите от Общото събрание насоки за развитие на АБЗ през следващите години са изключително сериозни и всички ние много подробно ще ги анализираме, ще ги задълбочим, изтъкна г-жа Конова.
Застрахователите отчетоха успешна работна година. Проведени са били множеството регулярни срещи с изпълнителните директори на застрахователните дружества-членове на АБЗ, както и с отговорни държавни и частни институции и сродни браншови организации.
УС на АБЗ сърдечно благодари на онези колеги, които представляваха своите дружества в асоциацията и работиха и работят активно за това дейността на АБЗ да бъде максимално прозрачна и компетентна, каза г-жа Конова. Ръководството на АБЗ ги награди за техния принос в общата работа и най-вече за участието им в изготвянето на Кодекса за застраховането и другите нормативни документи. Награди получиха и представители на медии за активно отразяване на застрахователната тематика.
Приоритетни теми на работа на браншовата организация са разработването и съгласуването на правната застрахователна рамка с оглед хармонизирането на националното ни законодателство с правото на ЕС; обсъждането на Кодекса за застраховането; институционалното укрепване на Гаранционния фонд (ГФ); разработването на концепция за създаването на пул срещу катастрофични рискове.
Сред акцентите от отчетния доклад е аргументираното пред народни представители и КФН несъгласие за създаване на Обезпечителен фонд за гарантиране на вземанията на потребителите на застрахователни услуги към застрахователни компании с отнет лиценз.
По инициатива на АБЗ и ГФ с оглед на повишаване на обхвата на задължителната застраховка “Гражданска отговорност, свързана с притежаването и използването на МПС”, бе въведен знак, администриран от фонда. АБЗ участва активно в изготвянето на Обща методика за ликвидация на щети по застраховка “Гражданска отговорност на собствениците, ползвателите, държателите и водачите на МПС”, приета като приложение към Наредбата за задължителното застраховане.
АБЗ бе инициатор и на проект за изменение и допълнение на Наредба №20 на КФН за формата и съдържанието на годишния финансов отчет на застрахователните и здравноосигурителните дружества.
Представители на АБЗ имаха съществен принос в разработването на Наредбата за условията и реда за задължителното застраховане.
Едно от законовите правомощия на АБЗ е свързано с ГФ. УС на АБЗ конституира управителните органи на ГФ и взе решения за неговия бюджет и за отпечатването на удостоверителни знаци.
Приоритет на АБЗ през 2005 г. бе разработването на концепция за изграждането на катастрофичен пул срещу риска “Земетресение”. След летните наводнения през миналата година идеята бе доразвита като защита и срещу други природни бедствия.
На заседание на Комисията по политика при бедствия и аварии към Народното събрание, проведено на 1 февруари 2006 г., АБЗ представи информация за възможностите за застраховане на имуществото срещу бедствия, аварии и катастрофи и създаването на застрахователен катастрофичен пул у нас. Прието бе предложението на АБЗ да се организира Кръгла маса за механизмите за възстановяване на щети от природни бедствия.
През отчетния период АБЗ съвместно с БАДДПО участва в конференция за развитие на пенсионната реформа.
Председателят на АБЗ Даниела Конова се срещна с председателя на Асоциацията на здравноосигурителните дружества Мими Виткова за изготвяне на обща позиция и общи предложения по проекта за нови закони в съответната област.
Сътрудничеството между АБЗ и Българското актюерско дружество се изрази в изготвянето на позиция по Кодекса за застраховането.
Според приетите от Общото събрание Насоки за развитието на дейността през 2006 г. работата на АБЗ ще бъде насочена към изготвянето и приемането на подзаконовата нормативна уредба за застраховането. АБЗ ще участва и в разработването и изменението на данъчното законодателство в областта на застрахователния бизнес, както и на Закона за движение по пътищата. Експерти на асоциацията ще инициират дейности по изграждане на Съвета на фонда като орган на ГФ за спазване изискванията на Кодекса на застраховането. През годината предстои и организиране и провеждане на Кръгла маса по въпросите на катастрофичните рискове с участието на лектори и с финансовата помощ на Световната банка. Сътрудничеството между АБЗ и НББАЗ (Националното бюро “Зелена карта”) ще бъде насочено към решаване на проблема със сградния фонд и избирането на подходящ офис за двете организации. Един от приоритетите в международното сътрудничество ще бъде провеждането на съвместна среща на АБЗ и съответните асоциации в Гърция и Румъния за създаване на Балкански застрахователен пул.
Пред журналисти г-жа Конова коментира, че предстои да бъде организирана специална дискусия в Комисията за финансов надзор за Кодекса за застраховането и по-конкретно за третирането на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“, която действа в момента на територията на страната, след присъединяването ни към ЕС. Смятам, че ще намерим тон на разбирателство с КФН и че комисията ще излезе с вярно решение относно покритието. Не е възможно със застраховка от 40 лева да излезеш извън България и тя да ти се признава за застраховка “Зелена карта”, изтъкна г-жа Конова. Според АБЗ е необходим заменящ сертификат с минимално изискуемите реквизити и съответстващо адекватно застрахователно покритие.
Има вероятност граничният контрол за наличие на застраховка “Гражданска отговорност” да остане и след влизането ни в ЕС поради все още ниския й обхват на територията на България, което автоматично предполага недостатъчен обхват и на територията на ЕС. Въпреки усилията на бранша, държавата прекалено късно се намеси в регулирането на застраховката, изтъкна г-жа Конова.
Предлаганите от застрахователите сертификати трябва да бъдат издавани от ГФ или да са на отчетност в ГФ, което да бъде отразено законодателно и в Кодекса за застраховането.
По повод необходимостта от създаването на Обезпечителен фонд предстои работа по законодателна промяна за създаване на единна институция, в която да влизат три звена – Национално бюро “Зелена карта”, ГФ и Обезпечителен фонд, от който да се покриват неимуществени вреди по застраховка “Гражданска отговорност” на застрахователи, изпаднали в несъстоятелност след влизане в сила на съответните разпоредби.
Разчитаме на още по-задълбочен диалог с КФН относно подзаконовата нормативна уредба, която предстои да бъде приета. Тази година ще бъде преломна за застрахователите от гледна точка на привеждането на дейността им в съответствие с Кодекса за застраховането, обобщи г-жа Конова.
Славимир Генчев
|
"Застрахователен пазар"
Боян Илиев, Ирена Мишева, 2005 "Основи на застраховането"
Йото Йотов,
Боян Илиев, 2004 "Юбилейна научна сесия посветена на личността и творчеството "
Проф. д-р Велеслав Гаврийски
Академик Иван Стефан, |