Член на УС и НС на ЗК “ЛЕВ ИНС” АД
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 26.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Сигурен старт на семейния живот: Щастливата комбинация 12/12/12/ е популярна за сватби по целия свят
Турция е мека на сватбите, докато българите са най-малко ентусиазирани за женитба
Скъпоструващият специален ден се предхожда от дългосрочно планиране
Женитбата често означава начало на общ семеен бюджет – включително застраховки и пенсионно осигуряване
Дали ще е под вода, на футболен стадион или в Хавай, за много двойки най-щастливия ден в техния живот трябва да бъде изключителен: сватба в необикновена обстановка и на специална дата като 12/12/12 е извънредно популярно и се предполага, че носи и късмет.
Сватбеният дух е различен в различните страни, също както и вкуса на двойките по отношение на сватбените церемонии: Турция, Полша, Швейцария и Гърция са шампиони по брой сватби. Почти двойно повече двойки в Турция се обвързват в брак, в сравнение с Европа. Това контрастира рязко с България, Испания и Португалия, които са най-големите противници на сватбите в Европа. Турските двойки, които се женят, са повече дори от американците, въпреки големия брой „бързи сватби” в Лас Вегас. ”Всички тези страни имат едно общо: увеличава се средната възраст, на която хората се женят. Повечето млади двойки, които вземат решението да тръгнат по семейния път за първи път са в средата или в края на двадесетте си години.” – съобщава Михаела Грим, икономически и демографски експерт на Allianz SE.
Сватбеният ден трябва да бъде най-прекрасния ден в живота и е трудно да се намери друг ден, към който има толкова много внимание и подготовка. Лятото е най-популярния сезон за сватби: датите през уикендите в месеците от май до септември се изчерпват бързо.В резултат на това много двойки решават да започнат подготовката за тържеството месеци по-рано.
Има много интересни дискусии относно местата за сватбената церемоция, декорациите и сватбените агенти. Звънки думи, които не само звучат добре, но също така струват много пари. Фойерверки и музика на живо впечатляват гостите. Традиционният сватбен лист с фин поцелан и висококачетсвени винени чаши излиза от мода; по-популярно е да се поиска някакъв принос за сватбения прием или за сватбеното пътешествие.
Германските двойки често изразходват повече от 10 000 евро за техните церемонии, докато американците плащат средно двойно повече за специалния ден.Филмови звезди и ВИП персони често пръскат милиони. По тази причина подразделението на Алианц Fireman’s Fund предлага решение в случай на „лош сценарий”: застраховка срещу анулиране на „големия ден”. Ако булката или младоженеца се разболеят в последния момент или в случаите на злополука, Fireman’s Fund връща частта от парите, която е похарчена. Алианц предлага и така наречената сватбена застраховка във Великобритания, Турция и Индия.
Сватба или не: създаването на общо домакинство често е повратна точка, която маркира нов етап в живота на двамата партньори. „Семейните партньори често минават в друга данъчна категория, но трябва също така да погледнат и застрахователните си полици – в много случаи има налични тарифи за домакинство. Двамата партньори би трябвало също така да обсъждат и своите застраховки Живот и Пенсионно осигуряване и да направят съответните промени” – съветва Стефани Шрьоер, Директор Доброволно пенсионно осигуряване в Алианц Животозастраховане
Тези, които вече са пропуснали да резервират 12 декември 2012 за своята сватба, могат да намерят успокоение в последните открития на специалистите по междуличностни отношения: женитбите, които се случват на специални дати, по-често завършват с развод, отколкото всички други.
Пет „най-неромантични” съвета за застраховки за семейни двойки:
Сватбени халки: Дори, ако е отделено много време за подготовка за събитието, това не изключва възможността от малки неочаквани премеждия, като кражба на сватбените халки например.Този вид риск може да бъде включен в застраховката на домашно имущество. Може да има също така и специално покритие за много ценни бижута. Дори, ако сватбените ви халки имат незаменима емоционална стойност, финансовото възстановяване на загубата може по някакъв начин да ви накара да се чувствате по-комфортно.
Сватбена кола: в деня на сватбата и когато потегляте към съвместния си живот, е важно да имате предвид безопасното шофиране – дори при шофиране в автоколона. Ако наемете ретроавтомобил, е разумно да направите тестдрайв предварително. Недооценяването на спирачките на колата и на динамиката на движение в критични ситуации води до голям риск, когато шофирате ретроавтомобил. Обърнете внимание, че старата практика да се закачат метални консервни кутии за колата, е незаконна. Кутиите могат да повредят колата и представляват опасност за другите водачи, ако се откъснат. Много по-сигурно е колата да се украси с декоративни балони на капака или на задните странични стъкла.
Меден месец: Какво би могло да бъде по-прекрасно от почивката на меден месец след голямото събитие? Но дори и тогава трябва да се сключи застраховка за пътуване предварително, която може да включва анулиране на пътуването и възстановяване на пари при загуба на багаж. Разумно е да се направи и здравен чек преди пътуването, лекарите могат да ви посъветват за превантивни мерки при пътувания до далечни и екзотични страни. Пътническата здравна застраховка покрива разходите за медицинско лечение в чужбина и, ако е необходимо и репатриране поради болест.
Споделено бъдеще: Изключително важно е и обмислянето и планирането отрано на времето след пенсиониране на двамата партньори. Препоръчително е и за двамата партньори да са застраховани срещу най-лошия възможен сценарий. Колкото и неромантично да изглежда, двойките трябва да прегледат документите си и да се срещнат със застраховател. Ако не са го направили преди сватбата, трябва да помислят за застраховка злополука. Важно е също така пенсионните осигуровки на работещите да са достатъчни да поддържат в бъдеще стандарта на живот, на който двамата партньори са свикнали.
Източник: Алианц България
"Основи на презастраховането"
Радослав Габровски, 1998 "Застрахователни измами в България и разкриването им
"
Юрий Тодоров, 2007г. "Застрахователен пазар"
Боян Илиев, Ирена Мишева, 2005 |